Novolin r

Terapötik Sınıf: Antidiyabetik

Novolin R için kullanır

Farmakolojik Sınıf: İnsülin, Düzenli

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın insülin düzgünlüğünün yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriyatrik popülasyonda yaşın insülin etkisinin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, geriatrik spesifik problemlerin bu tıbbın yaşlılık üzerindeki etkinliğini sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili kalp, karaciğer veya böbrek sorunlarına sahip olma olasılıkları daha yüksektir ve bu da bu ilacı alan hastalarda doz ayarlaması gerektirebilir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Novolin R’yi Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm insan düzenli insülini içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Novolin R’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka eğitim almış bir sağlık uzmanı size bu ilacı verebilir. Ayrıca, ilacınızı evde nasıl verileceğini de öğrenebilirsiniz. Bu ilaç cildinizin altında atış olarak verilir.

İnsülin düzenli her paketi bir hasta bilgi formu içerir. Tedavinize başlamadan önce ve yeni bilgiler toplamaya hazır olduğunuzda bu sayfayı dikkatli bir şekilde okuyun ve sizi anladığınızdan emin olun.

Her enjeksiyon için vücuda farklı bir yer (örn., Karın, mide, uyluk ve üst kolun derisinin altında) kullanmak daha iyidir. Bununla ilgili sorularınız varsa, sağlık ekibinizin bir üyesine başvurun.

İnsülini kullanırsanız, dozu ölçerken çok dikkatli olun. Bu form, U-100 şekli insülinden daha konsantre (aynı miktarda solüsyonda daha fazla türe sahip). Her doz için çözeltiden daha azını kullanmanız gerekecektir. Enjeksiyondan 30 dakika sonra bir yemek yemelisiniz.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Buzdolabında açılmamış olan insülin şişelerini orijinal kartonunda saklayın. Donma. Dondurulmuş ise insülini kullanmayın.

Açılmış şişe insülini buzdolabında saklayın. Donma. Şişe şişenizi buzdolabında tutamıyorsanız, oda sıcaklığında 31 güne kadar saklayabilirsiniz. Şişeyi olabildiğince serin tutun ve ısı ve ışıktan uzak tutun.

İnsülin insan düzenli kullanımı

Hiçbir koşulda insülin iğnelerini veya şırıngalarını asla başkalarıyla paylaşmayın. İğnelerin paylaşılması, hepatit virüsleri, HIV veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Acil durumda-Diyabetin neden olduğu bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu iyi bir fikirdir.

Bu ilaç ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir ve bu durum hayatı tehdit edici olabilir ve derhal tıbbi yardım ister. Enjeksiyonu aldıktan sonra döküntü, kaşıntı, nefes darlığı, yüzün şişmesi, dil ve boğazda sorun yaşıyorsanız, göğüs ağrısı veya dertleriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilacı diğer diyabet ilaçlarıyla (pioglitazon, rosiglitazon, Actos®, Actoplus Met®, Avandia® gibi) birlikte kullanmak ciddi kalp problemine veya ödemine (sıvı tutma) neden olabilir. Hızla kilo alıyorsanız, nefes darlığı, göğüs ağrısı ya da rahatsızlık, aşırı yorgunluk ya da güçsüzlük, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı ya da eller, bilek, ayak bilekleri ya da ayaklarda aşırı şişme yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Enjeksiyon alanında deride kızarıklık, kızarıklık, kaşınma veya şişlik olabilir. Bu tahriş şiddetli veya kaybolmazsa, doktorunuzu arayın. Bu ilacı, kırmızı, şişmiş veya kaşıntılı bir cilt alanına enjekte etmeyin.

Çok fazla insan insülini hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Düşük kan şekeri belirtileri kaygı, davranış değişiklik sarhoş olma, bulanık görme, soğuk terleme, karışıklık, depresyon, düşünme zorluğu, baş dönmesi veya başın çarpması, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı, sinirlilik veya anormal davranış, sinirlilik, Kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulantık konuşma ve ellerde, ayaklarda, dudaklarda veya dilde karıncalanma.

Novolin R’yi Kullanırken Önlemler

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, belirtileri hafifletmek için glikoz tabletleri veya jel yiyin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Belirtiler düzelmezse hemen bir doktora veya hastaneye gidin. Konvülsiyonlar (nöbetler) veya bilinç kaybı gibi ciddi semptomlar ortaya çıkarsa, birisi derhal acil yardım çağırmalıdır. Bir şırınga ve iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yeterince almazsanız veya antidiyabetik tıbbınızı bir dozdan atlar, yemek yemenizi veya yemek planınızı takip etmeyin, ateş veya enfeksiyon geçirmezse veya her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız ortaya çıkabilir.

Yüksek kan şekeri bulguları bulanık görme, uyuşukluk, ağız tıkanıklığı, yıkanmış, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, artmış idrara çıkma, idrardaki ketonlar, iştahsızlık, mide bulantısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk, sorunlu solunum (hızlı Ve derin), bilinç kaybı veya olağan dışı susuzluk.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Novolin R Yan Etkiler

Novolin R (düzenli insülin)

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza

Diyabetik Ketoasidoz insülin aspart, Novolog, Humalog, sodyum bikarbonat, Apidra

Diyabet, Tip 1 insülin aspart, Lantus, Levemir, Novolog, Humalog, Toujeo

Gestasyonel Diabet insülin düzenli, Humulin N, Humulin R, Humulin 70/30, Novolin 70/30