Aşırı aktif mesane hastalığı

Aşırı aktif mesane, işemek için ani bir dürtü neden olan mesane saklama işleviyle ilgili bir sorundur. Dürtü durdurmak zor olabilir ve aşırı aktif mesane istemsiz idrar kaybına (idrar kaçırma) neden olabilir.

Aşırı aktif bir mesaneniz varsa, utanabilirsiniz, kendinizi izole edebilir veya işinizle sosyal hayatınızı sınırlandırabilirsiniz. İyi haber şu ki aşırı aktif mesane semptomlarınıza özgü bir sebep olup olmadığı kısa bir değerlendirmeyle tespit edilebilir.

Belirtiler

Aşırı aktif mesane tedavisi, sıklıkla, sıvı çizelgeleri, zamanlı işeme ve mesane tutma teknikleri gibi davranışsal stratejilerle başlayarak pelvik tabanınız kullanılır. Bu başlangıç ​​çabaları aşırı aktif mesane semptomları ile yeterince yardımcı olmazsa, ikinci hat ve üçüncü hatta tedavileriniz mevcuttur.

Kontrol etmek zor olan işemek için ani bir istek hissedin; Ürgi inkontinansını yaşayın – idrara acil bir ihtiyaç duyulduktan hemen sonra istemsiz şekilde kaybederseniz; Sıklıkla 24 saat içinde sekiz kez veya daha fazla idrar yapın; İdrar yapmak için iki veya daha fazla gece uyandırın (noktüri)

Aşırı aktif bir mesane ile,

İdrar yapmak için teşvik hissettiğinizde tuvalete zamanında girebilseniz de, beklenmedik sık idrara çıkma ve gece idrara çıkışı hayatınızı bozabilir.

Yaşlı yetişkinler arasında yaygın olmakla birlikte, aşırı aktif mesane yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Semptomlarınız sizi rahatsız ediyorsa, davranış stratejileri ve yönetim seçeneklerini düşünün. Size yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

Parkinson hastalığı, inme ve multipl skleroz gibi nörolojik bozukluklar; Yüksek sıvı alımı, kötü böbrek fonksiyonu veya diyabetle ortaya çıkabilecek yüksek idrar üretimi; İdrar üretiminde hızlı bir artışa neden olan veya onları bir sürü sıvı ile almanızı gerektiren ilaçlar; Aşırı aktif bir mesaneye benzer semptomlara neden olabilen akut idrar yolu enfeksiyonları; Mesanedeki anormallikler, örneğin tümörler veya mesane taşları; Mesane çıkımını engelleyen faktörler – prostat büyümesi, kabızlık veya önceki inkontinansın tedavisinde kullanılan önceki işlemler; Fazla kafein veya alkol tüketimi; Yaşlanmaya bağlı bilişsel işlevin azalması, mesanenin beyninizden aldığı sinyalleri anlamasını zorlaştırabilir; Tuvalete hızlı bir şekilde ulaşamıyorsanız, mesane aciliyetine yol açabilecek yürüme, zorluk; Eksik mesane boşaltma, aşırı idrar torbası semptomlarına yol açabilir, çünkü küçük idrar boşaltma alanınız kaldı; Kabızlık

Böyle özel bir konuyu doktorunuzla tartışmak kolay olmayabilir, ancak özellikle belirtileriniz iş programınızı, sosyal etkileşimleri ve gündelik faaliyetlerinizi bozarsa, bu riski almakta fayda vardır.

Duygusal rahatsizlik; Depresyon; Uyku bozuklukları ve kesilen uyku çevrimleri

Sebepler

Böbrekler mesane içine drene idrar üretirler. Ne zaman idrar yaparsanız, idrar mesaneden alttaki bir açıklıktan geçer ve üretra (u-REE-thruh) adlı bir tüpe akar. Kadınlarda üretral delik vajinanın hemen üzerinde bulunur. Erkeklerde, üretral delik penisin ucundadır.

Mesaneniz dolduğunda beyninize gönderilen sinir sinyallerinin sonunda idrar yapma ihtiyacı tetiklenir. Ne zaman idrar yaparsanız, sinir sinyalleri pelvik taban kaslarının ve üretranın kaslarının (idrar sfinkter kasları) gevşemesini koordine eder. Mesanenin kasları sıkışarak (sözleşme) idrar dışına itilir.

Aşırı aktif mesane oluşur mesane kasları istemsizce mesane içindeki idrar hacmi düşük olsa bile kontraksiyona başlar. Bu istemsiz daralma acilen idrar yapma ihtiyacı yaratır.

Aşırı aktif mesanenin belirti ve semptomlarına çeşitli koşullar katkıda bulunabilir;

Genellikle, aşırı aktif bir mesanenin spesifik nedeni bilinmemektedir.

Risk faktörleri

Böbrekleriniz, üreterleriniz, mesane ve idrar yollarını içeren üriner sisteminiz idrar yoluyla vücudunuzdaki atıkları giderir. Üst karnınızın arka bölümünde bulunan böbrekleriniz kanınızdaki atığı ve sıvıyı filtreleyerek idrar üretir.

Birkaç gün boyunca bir mesane günlüğü tutun, ne zaman, ne kadar sıvı ve ne kadar sıvı tükettiğinizi, ne zaman idrar yaparken, idrara çıkma isteğiniz olup olmadığınızı ve idrar kaçırma geçirip geçirmediğinizi bildirin. Bir mesane günlüğü gece neden idrara çıkmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir .; Belirtilerinizi ne kadar sürdüğünüzü ve günlük faaliyetlerinizi nasıl etkilediğini doktorunuza bildirin.; Yaşadığınız diğer semptomları, özellikle bağırsak fonksiyonunuzla ilgili olanları not edin .; Doktorunuzun şeker hastalığınız olup olmadığını, nörolojik bir hastalığı olup olmadığını veya pelvik cerrahi veya radyasyon tedavisi görüp görmediğini bildirin; Birçok ilaçların mesane fonksiyonlarını etkileyebileceğinden, aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin veya takviyelerin bir listesini yapın .; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Komplikasyonlar

Böbrekleriniz, üreterleriniz, mesane ve idrar yollarını içeren üriner sisteminiz idrar yoluyla vücudunuzdaki atıkları giderir. Üst karnınızın arka bölümünde bulunan böbrekleriniz kanınızdaki atığı ve sıvıyı filtreleyerek idrar üretir.

Belirtilerimin olası nedenleri nelerdir ?; Idrarım açık mı? Mesaneyi iyi boşaltıyor muyum? Pelvik taban kas gücüm, anormal bir dürtüm olduğunda mesaneyi tutmam için yeterince iyi midir ?; Başka testler önerir misiniz? Niye ya?; Hangi tedaviler mevcuttur ve benim için ne önerirsiniz ?; Tedaviden ne gibi yan etkiler bekleyebilirim; Yardımcı olabilecek diyet kısıtlamaları var mı ?; Diğer sağlık problemlerim mesane semptomlarımı nasıl etkiler? Bir uzmana ihtiyacım olursa, ne bekleyebilirim ?; Reçete ettiğiniz ilaca genel bir alternatif var mı ?; Elimde olan broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Böbrekleriniz, üreterleriniz, mesane ve idrar yollarını içeren üriner sisteminiz idrar yoluyla vücudunuzdaki atıkları giderir. Üst karnınızın arka bölümünde bulunan böbrekleriniz kanınızdaki atığı ve sıvıyı filtreleyerek idrar üretir.

Bu belirtileri ne kadar sürede buldun ?; Beklenmedik bir şekilde idrarını sızdırıyor musun? Ne sıklıkla?; Belirtileriniz sizi yapmaktan alıkoyuyor mu ?; Üzerinizde yürümek veya bükülmek gibi günlük aktivitelerde idrar kaçırıyor musunuz?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Yaşlandıkça aşırı mesane geliştirme riski yüksektir. Mesane işleviyle ilgili diğer sorunlara katkıda bulunabilecek genişlemiş prostat ve diyabet gibi hastalıklar ve rahatsızlıklar için daha yüksek risk altındasınız.

Bilişsel düşüşe sahip birçok insan – örneğin inme sonrası veya Alzheimer hastalığı – aşırı aktif bir mesane geliştirir. Bu gibi durumlardan kaynaklanan inkontinans, sıvı zaman çizelgeleri, zamanlı ve zorlamalı işeme, emici giysiler ve bağırsak programları ile yönetilebilir.

Tıbbi geçmiş; Karın ve cinsel organlarına odaklanan fizik muayene; Enfeksiyon, kan izleri veya diğer anormallikleri test etmek için idrar örneği; Duyusal sorunları veya anormal refleksleri belirleyebilen odaklanmış nörolojik muayene

Aşırı aktif bir mesaneye sahip bazı insanlarda bağırsak kontrol sorunları da vardır; Bunun sizin için bir sorun olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Mesanedeki idrarı ölçmek. İdrar idrar kaçırma veya idrar kaçırma deneyiminde mesane tamamen boşalmazsa, bu test önemlidir. Kalan idrar (postvoid rezidüel idrar), aşırı aktif bir mesaneye özdeş semptomlara neden olabilir .; İdamınızı boşalttıktan sonra kalan idrarı ölçmek için, doktorunuz mesaneyi ultrasonla taramasını isteyebilir veya kalan idrarın boşaltılması ve ölçülmesi için üretranın içinden mesaneye ince bir tüp geçirir (kateter); İdrar akış oranının ölçülmesi. Boşaltma hacminizi ve hızınızı ölçmek için, bir üroflovmetreye atmanız istenebilir. Bu cihaz, verileri akış hızınızdaki değişikliklerin bir grafiğine dönüştürür .; Mesane basınçlarını test etmek. Sistometri mesane dolumu sırasında mesanenizdeki ve çevredeki basıncı ölçer. Bu test sırasında doktorunuz, mesaneyi yavaşça ılık suyla doldurmak için ince bir tüp (kateter) kullanır. Basınç ölçüm sensörü bulunan başka bir kateter rektumunuza veya kadın olduğunuzda vajinanıza yerleştirilir .; Bu prosedür, istemsiz kas kasılmalarına ya da idrarınızı düşük basınç altında depolayamayan sert bir mesaneye sahip olup olmadığınızı belirleyebilir. Mesane boşaltmak için kullanılan basıncı ölçebilen ve mesane tıkanıklığınızın olup olmadığını (tıkanıklığı) gösterebilen çalışma sırasında (basınç akış çalışması) geçersiz kılmanız istenebilir. Erkeklerde büyümüş prostattan veya kadınlarda pelvik organ prolapsusundan kaynaklanan bir tıkanıklık aşırı aktif mesane semptomlarına neden olabilir .; Bu test genellikle omuriliği etkileyen nörolojik hastalıkları olan insanlar için kullanılır.

Herhangi bir idrar kaçırma türü genel yaşam kalitenizi etkileyebilir. Aşırı aktif mesane semptomları hayatınızda büyük bir aksaklığa neden oluyorsa,

Doktorunuz ilişkili durumların tedavisini önerebilir, ancak ilişkili bir durumun efektif tedavisinin üriner semptomlarınızda yardımcı olup olmayacağı bilinmemektedir.

Pelvik taban kas egzersizleri. Kegel, pelvik taban kaslarınızı ve idrar sfinkterinizi güçlendirir. Güçlendirilmiş kaslar, mesanenin istemsiz kasılmalarını durdurmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz Kegel egzersizlerini nasıl doğru yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Belirtilerinizde fark olduğunu fark etmeden önce altı ila sekiz hafta sürebilir .; Sağlıklı kilo. Eğer kilolu iseniz, kilo vermek semptomlarınızı hafifletebilir. Stres inkontinansınız varsa kilo kaybı yardımcı olabilir .; Sıvı tüketimi. Doktorunuz tükettiğiniz sıvıları belirli bir miktarda kaplamanızı tavsiye edebilir ve bunları tüketmek için uygun zaman önerebilir .; Çifte boşaltma. Mesanenizi daha eksiksiz bir şekilde boşaltmaya yardımcı olmak için, idrar yaparken birkaç dakika bekleyin ve daha sonra mesanenizi boşaltmaya tekrar deneyin .; Tarifeli tuvalet gezileri. Tuvalete atılmak için bir zaman çizelgesi belirlemek – örneğin her iki ila dört saat arasında – idrara çıkma isteğinizi hissetmene kadar beklemek yerine her gün aynı saatte idrar yapmanızı sağlar .; Aralıklı kateterizasyon. Mesanenizi boşaltmak için periyodik olarak bir kateter kullanmak mesaneğinizin tek başına yapamayacağı şeyi yapmasına yardımcı olur. Bu yaklaşım sizin için doğruysa doktorunuza sorun .; Emici pedler. Emici pedleri veya iç çamaşırları giymek kıyafetlerinizi koruyabilir ve utanç verici olaylardan kaçınmanıza yardımcı olabilir; bu da, faaliyetlerinizi sınırlamanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir. Emici giysiler çeşitli ebat ve emicilik düzeylerine sahiptir .; Mesane eğitimi. Mesane eğitimi, idrar yapma isteği duyduğunuzda işemeyi geciktirmek için kendinizi eğitmeyi içerir. Siz 30 dakika gibi küçük gecikmelerle başlayın ve yavaş yavaş her üç dört saatte bir idrar yapmaya çalışın. Mesane eğitimi ancak pelvik taban kaslarınızı başarıyla sıktırabildiğiniz takdirde mümkündür.

Testler ve teşhis

Bazı kadınlar, aynı zamanda, hem dürtü hem de stres inkontinans meydana geldiğinde, karışık idrar kaçırma denilen bir rahatsızlığa sahip olabilirler. Stres inkontinens, mesaneye fiziksel stres veya baskı uyguladığınızda, örneğin koşu veya atlama gibi aktiviteler sırasında idrarda bir kayıp. Stres inkontinansının tedavisi aşırı mesane semptomlarına yardımcı olmayacaktır.

Tolterodin (Detrol); (Ditropan XL); Bir deri yaması olarak oksibutin (Oksitrol); Oksibutinil jel (Gelnique); Trospium (Sanctura); Solifenasin (Vesicare); Darifenasin (Enablex); Mirabegron (Myrbetriq); Fesoterodin (Toviaz)

Yaşlı insanlar, mesane saklama ve mesane boşaltma konularının ortak bir kombinasyonuna sahip olabilirler. Mesane çok aciliyet ve hatta idrar kaçırma neden olabilir, ancak iyi boşalmaz. Mesane problemlerinin bu kombinasyonu konusunda bir uzman size yardımcı olabilir.

Aşırı aktif mesane için birincil doktorunuzu görerek başlayabilirsiniz.

Tedaviler ve İlaçlar

İlk randevunuzdan sonra, erkeklerde ve kadınlarda (üroloji), kadınlarda idrar yolları rahatsızlığı uzmanı (ürojinekolog) ya da tanı ve tedavi için fizik tedavide uzman bir idrarda bir uzmana sevk edilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Mesane kapasitesini artırmak için cerrahi. Bu prosedür bağırsak parçalarını mesanenin bir bölümünü değiştirmek için kullanır. Bu ameliyat, yalnızca daha şiddetli idrar kaçırma vakalarında, daha tutucu başka tedavi önlemlerine cevap vermeyen durumlarda kullanılır. Bu ameliyatın varsa, mesanenizi boşaltmak için aralıklı olarak bir kateter kullanmanız gerekebilir .; Mesane kaldırma. Bu prosedür son çare olarak kullanılır ve idrar toplamak için mesaneyi çıkartmayı ve cerrahi olarak gövdede bir yedek veya bir açıklık (stoma) oluşturmayı ve idrar toplamak için deride bir çanta takmayı içerir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Aşırı aktif mesane için, temel sorular aşağıdakileri içerebilir:

Alternatif tıp

Doktorunuz semptomlarınızı değerlendirmek için aşırı aktif bir mesane anketi kullanabilir, örneğin

İdrar yapmak için anormal bir teşvikiniz varsa, doktorunuz idrarda bir enfeksiyon veya kan bulunmadığından emin olmak için kontrol eder. Doktorunuz ayrıca, idrar yaparken mesaneyi tamamen boşalttığınızdan emin olmasını isteyebilir.

Doktorunuz, katkıda bulunan faktörleri de gösterebilecek ipuçlarını arar. Çalışma, büyük olasılıkla

Başa çıkma ve destek

Doktorunuz, mesanenin fonksiyonunu ve sürekli ve tamamen boşaltılabilme yeteneğini değerlendirmek için basit bir ürodinamik testte bulunabilir. Bu testler genellikle bir uzmana yönlendirme gerektirir. Testler şunları içerir

Mesanedeki idrarı ölçmek. İdrar idrar kaçırma veya idrar kaçırma deneyiminde mesane tamamen boşalmazsa, bu test önemlidir. Kalan idrar (postvoid residual idrar), aşırı aktif bir mesaneye özdeş şikayetlere neden olabilir.

Önleme

Aşırı aktif mesane hakkında daha fazla bilgi edinin

Boşalttıktan sonra artık idrarı ölçmek için, doktorunuz idrarını ultrasonla taramasını isteyebilir veya kalan idrarını boşaltmak ve ölçmek için idrar yolundan mesane içine ince bir tüp (kateter) geçirir.

Mesane basınçlarını test etmek. Sistometri mesane dolumu sırasında mesanenizdeki ve çevredeki basıncı ölçer. Bu test sırasında doktorunuz, mesaneyi yavaşça ılık suyla doldurmak için ince bir tüp (kateter) kullanır. Basınç ölçüm sensörü olan bir başka kateter rektumunuza veya eğer bir kadınsanız vajinanıza yerleştirilir.

Bu prosedür, istemsiz kas kasılmalarına ya da idrarınızı düşük basınç altında depolayamayan sert bir mesaneye sahip olup olmadığınızı belirleyebilir. Mesane boşaltmak için kullanılan basıncı ölçebilen ve mesane tıkanıklığınızın olup olmadığını (tıkanıklığı) gösterebilen çalışma sırasında (basınç akış çalışması) geçersiz kılmanız istenebilir. Erkeklerde büyümüş bir prostattan veya kadınlarda pelvik organ prolapsusundan kaynaklanan bir tıkanıklık aşırı aktif mesane semptomlarına neden olabilir.

Bu test genellikle omuriliği etkileyen nörolojik hastalıkları olan insanlar için kullanılır.

Doktorunuz testlerin sonuçlarını sizinle birlikte inceler ve bir tedavi stratejisi önerir.

Doktorunuz, belirtilerinizi hafifletmek için bir tedavi stratejileri kombinasyonu önermektedir.

Davranışsal müdahaleler aşırı aktif bir mesaneyi yönetmede ilk tercihtir. Genellikle etkili olurlar ve hiçbir yan etkisi yoktur. Davranışsal müdahaleler aşağıdakileri içerebilir:

Mesaneyi rahatlatan ilaçlar, aşırı mesane semptomlarının hafifletilmesi ve dürtü inkontinansının ataklarının azaltılmasında yardımcı olabilir. Bu ilaçlar şunları içerir:

Sağlıklı bir kilo verme. Eğer kilolu iseniz, kilo vermek semptomlarınızı hafifletebilir. Ağır insanlar da stres üriner inkontinans için daha fazla risk altındadır ve bu da kilo kaybıyla birlikte gelişebilir .; Bir akışkan programı takip edin. Günlük ne kadar sıvıya ihtiyacınız olduğunu doktorunuza sorun. Sıvı alımını yüzde 25 oranında güvenle azaltabilen insanlar aşırı aktif mesane semptomlarında bir düşüş yaşayabilirler .; Kafein ve alkolden kaçının. Kafeinli alkollü içecekler semptomlarınızı kötüleştiriyorsa, bunlardan kaçınmak akıllıca olabilir.

Bu ilaçların çoğunun sık görülen yan etkileri arasında kuru gözler ve kuru ağız bulunur, ancak susuzluğunu gidermek için içme suyu aşırı aktif mesane semptomlarını şiddetlendirebilir. Kabızlık – bir başka potansiyel yan etki – mesane semptomlarınızı şiddetlendirebilir. Cilt yaması veya jel de dahil olmak üzere bu ilaçların uzatılmış salım formları, daha az yan etki yaratabilir.

Çalışan bir ilacın yan etkilerini tedavi etmek, ilacı durdurmaktan daha önemlidir. Örneğin, doktorunuz ağız kuruluğunu gidermek için şekersiz bir şeker mamasını emmek ya da şekersiz sakız çiğnemenizi tavsiye edebilir ve gözlerinizi nemli tutmak için göz damlalarini kullanin.

Biyolojik geri bildirim. Biyolojik geri bildirim sırasında, vücudunuz hakkında bilgi edinmenize ve ölçümler yapmanıza yardımcı olan elektrikli sensörlere bağlısınız. Biyolojik geri besleme sensörleri, vücudunuzdaki ince değişiklikleri nasıl yapacağınızı öğretir; pelvik kaslarınızı güçlendirmek gibi, aciliyet duyduğunuzda onları daha iyi bastırabilirsiniz .; Akupunktur. Akupunktur uygulayıcıları size son derece ince, tek kullanımlık iğneler kullanarak davranırlar. Küçük bir çalışma, akupunkturun, aşırı mesane semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini önermektedir.

Biotene ürünleri gibi tezgah üstü preparatlar, uzun süreli ağız kuruluğu için yararlı olabilir. Kabızlıktan kaçınmak için, doktorunuz fiber açısından zengin bir diyet önermekte veya dışkı yumuşatıcıları kullanabilir.

Mesane ilaçları, idrar yapmak için gece kalkarken yardımcı olmayacaktır. Sıklıkla mesane ile ilgili bir sorun değil, daha çok vücut sıvılarınızın böbreklerinizin ve kalbin nasıl yönetileceği ile ilgilidir – bunlar zamanla değişebilir. Yaşlandıkça, geceleri gündüzünüzden çok veya daha fazla idrar yapabilirsiniz.

Botoksin olarak da adlandırılan OnabotulinumtoxinA (ON-ah-boch-yoo-lih-num-toksin-A), botulizm hastalığına neden olan bakterilerin oluşturduğu bir proteindir. Mesane dokularına doğrudan enjekte edilen küçük dozlarda kullanılan bu protein kısmen kasları felç eder.

Klinik araştırmalar, ağır darbe inkontinansı için yararlı olabileceğini göstermektedir. Fakat nörolojik hastalığı olmayan insanlarda bu amaçla Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmamıştır. Etkiler geçici, yalnızca altı ila dokuz ay sürüyor.

Bu ilaç ayrıca yaşlılarda ve diğer sağlık sorunları nedeniyle zayıflamış insanlarda mesane boşalmasını kötüleştirme riski taşımaktadır. Botoks tedavilerini düşünüyorsanız, üriner retansiyon gerçekleştiğinde kendinizi kateterize etmeye istekli olmalısınız.

Düzenli, günlük fiziksel aktivite ve egzersiz yapın .; Kafein ve alkol tüketimini sınırlayın .; Sigarayı bırakmak.; Diyabet gibi, aşırı mesane semptomlarına katkıda bulunabilecek kronik koşulları yönetin .; Pelvik taban kaslarınızın nerede olduğunu öğrenin ve ardından Kegel egzersizleri uygulayarak güçlendirin – kasları sıkın (sözleşme), iki saniye boyunca daralmayı bekleyin ve kasları üç saniye rahatlatın. Küçülmeyi beş saniye, daha sonra da aynı anda 10 saniye boyunca tutmaya çalışın. Her defasında üç tekrar tekrar 10 tekrarlayın.

Mesaneye sinir uyarılarının düzenlenmesi aşırı mesane semptomlarını geliştirebilir.

Bir prosedür, mesaneye sinyal gönderen sakral sinirlere yakın yerleştirilmiş ince bir tel kullanır; bunlar sizin kuyruk kemeninize yaklaşırlar.

Bu cerrahi prosedür sıklıkla geçici bir tel denemesi veya kalıcı elektrodun implante edildiği ve pil ile çalışan pals üretecinin cerrahi yerleştirilmesinden önce daha uzun bir deneme yapıldığı ileri bir prosedür olarak yapılır. Daha sonra doktorunuz, kalp için kalp pilinin yaptığı işle benzer şekilde mesaneye elektrik impulsları iletmek için telle bağlantılı bir cihaz kullanır.

Bu, belirtilerinizi başarıyla azalttığında, teliniz sonunda cildinizin altına yerleştirilen küçük bir pil cihazına bağlanır.

Aşırı aktif mesaneyi tedavi eden cerrahi, diğer tedavilere cevap vermeyen ciddi semptomları olan insanlar için saklıdır. Amaç, mesanenin saklama kabiliyetini geliştirmek ve mesanedeki basıncı azaltmaktır. Bununla birlikte, bu işlemler mesane ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmaz. Müdahaleler şunları içerir:

Bir kadının pelvik tabanı kasları, uterus, mesane ve rektum da dahil olmak üzere pelvik organları desteklemek için bir hamak gibi çalışır. Kegel egzersizleri bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bir kadının pelvik tabanı kasları, uterus, mesane ve rektum da dahil olmak üzere pelvik organları desteklemek için bir hamak gibi çalışır. Kegel egzersizleri bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bir erkeğin pelvik taban kasları mesane ve bağırsağı destekler ve cinsel fonksiyonları etkiler. Kegel egzersizleri bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bu yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Aşırı aktif mesaneyi başarıyla tedavi etmek için tamamlayıcı veya alternatif terapiler kanıtlanmadı. Araştırmalar, refleksoloji ve hipnoterapi gibi terapilerin bu durumun tedavisinde etkili olmadığını ileri sürmektedir.

Yardımcı olabilecek tamamlayıcı tedaviler şunları içerir:

Tamamlayıcı tedaviler sigortayla karşılanamayabilir, bu nedenle planınızı kontrol edin.

Aşırı aktif mesane ile yaşamak zor olabilir. Ulusal Kontinans Ulusal Birliği gibi tüketici eğitim ve savunuculuk destek grupları sizi aşırı aktif mesane ve inkontinans çağrısı yapan kişilere bağlayan çevrimiçi kaynaklar ve bilgi sağlayabilir. Destek grupları, endişeleri dile getirme, yeni baş etme stratejileri öğrenme ve kendi kendine bakım stratejilerini sürdürmek için motive olma fırsatı sunuyor.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı aşırı aktif mesane ve onunla olan deneyimleriniz hakkında eğitmek, kendi destek ağınızı kurmanıza ve utanç duygularını azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu konuyla ilgili konuşmaya başladıktan sonra, bu durumun ne kadar yaygın olduğunu öğrenmek için şaşırabilirsiniz.

Bu sağlıklı yaşam tarzı seçimi aşırı aktif mesane riskinizi azaltabilir

1

)

Aşırı aktif mesane hakkında daha fazlası