pankreatit resim, belirtileri, nedenleri, ve daha fazlası

pankreatit, kronik ve akut iki türü vardır. vücut karbonhidrat ve yağları metabolize etmek için kullandığı – – ve hormon insülin Hem pankreas iltihabı nedeniyle sindirim enzimleri üreten bir bezi bakın.

akut pankreatit belirtileri tipik olarak şiddetli ve tedavi edilmesi gerekir. Değilse, diğer uzun vadeli sorunlara, hatta ölüme yol açabilir karın içine pankreas kistleri, abse ve pankreas sıvısının sızıntı gibi komplikasyonlar gelişebilir. Şok akut pankreatit bir olasılıkla ölümcül bir komplikasyonudur.

Kronik pankreatit genellikle akut pankreatit atakları öyküsü sonra, birkaç yıl içinde gelişir. Kronik pankreatit vücut gıdaların sindirilmesi gereken enzimleri salgılamaya yeteneğini kaybetmesine neden olabilir. pankreas yetmezliği olarak bilinen ortaya çıkan durum, kronik pankreatit başlıca özelliğidir ve kilo kaybı ile bildirilir – tedrici veya ani ya da – ve kötü kokulu dışkı ya da ishal. Kronik pankreatit, aynı zamanda küçük, sert kalsiyum mevduat pankreasta geliştiği diyabet ve pankreas kalsifikasyon, yol açabilir.

Vakaların çoğunda, akut pankreatit vakalarının kalan enfeksiyonları, bazı ilaçlar, karın travma veya cerrahi, damar hastalığı, yüksek kalsiyum düzeyleri, genetik mutasyonlar ya kaynaklanan ABD’de aşırı alkol kullanımı ve safra taşı ile ilişkilidir Son derece yüksek trigliserit düzeyleri (kanda dolaşan yağ tipi).

Bu faktörler pankreas kan damarlarının şişmesi, kanama, ve hasara yol pankreas kendisi hareket etmeye pankreas sindirim enzimleri teşvik etmek görünür.

içkici olan kronik pankreatit geliştirmek kişilerin yaklaşık% 30; alkol ağır tüketim erişkinlerde pankreas yetersizliği en sık nedenidir. Çocuklarda pankreas yetersizliği önde gelen nedenidir kistik fibroz olduğunu.

KAYNAKLAR

Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Ulusal Enstitüsü.

Merk.