Genel bakış – karaciğer kanseri

Karaciğer kanseri

Karaciğer kanseri

Karaciğer kanseri karaciğer hücrelerinde başlar. Karaciğer kanserinin en yaygın şekli hepatositler denilen hücrelere başlar ve hepatoselüler karsinom olarak adlandırılır.

Karaciğer kanseri karaciğer hücrelerinde başlayan kanserdir. Karaciğeriniz, karnınızın sağ üst kısmında, diyaframınızın altında ve midenizin üzerinde oturan, futbol büyüklüğünde bir organdır.

Karaciğerde çeşitli kanser türleri oluşabilir. Karaciğer kanserinin en yaygın türü karaciğer hücresinin ana tipinde (hepatosit) başlayan hepatoselüler karsinomdur. İntrahepatik kolanjiokarsinom ve hepatoblastoma gibi diğer karaciğer kanseri türleri daha az yaygındır.

Karaciğeri etkileyen tüm kanserler karaciğer kanseri olarak kabul edilmez. Vücudun başka bir bölgesinde başlayan – kolon, akciğer veya göğüs gibi – kansere dönüşen karaciğer kanseri yerine metastatik kanser denir. Ve bu tip kansere, başladığı organın adını veriyor – kolonda başlayan ve karaciğere yayılmış kanseri tanımlamak için metastatik kolon kanseri gibi. Karaciğere yayılmış kanser, karaciğer hücrelerinde başlayan kansere göre daha yaygındır.

Karaciğer kanseri bakımı