Pap ve HPV Testi

Ne serviks kanseri neden olur?

serviks kanseri taramaları nedir?

serviks kanseri taramaları nasıl yapılır?

Ne zaman bir kadın rahim ağzı kanseri taraması başlamalıdır, ve ne sıklıkta o taranmalıdır?

Pap ve HPV cotesting faydaları nelerdir?

HPV testi rahim ağzı kanseri taraması için tek başına kullanılabilir mi?

serviks kanseri tarama testlerinin sonuçları nasıl raporlanır?

serviks kanseri tarama sonuçları anormal ise ne takip testler yapılır?

Servikal anomaliler nasıl tedavi edilir?

HPV’ye karşı aşılanmış kadınlar hala serviks kanseri için tarama yapmak gerekir mi?

Servikal kanser taramasının sınırlamaları nelerdir?

Ne serviks kanseri neden olur?

Neredeyse serviks kanseri vakaları onkojenik veya yüksek riskli, insan papilloma, ya da HPV tipleri ile enfeksiyon neden olur. yaklaşık 12 yüksek riskli HPV tipleri vardır. Bu cinsel yolla bulaşan virüslerle enfeksiyonlar da en anal kanserlere yol; Birçok vajinal, vulvar ve penil kanserleri; ve bazı orofarengeal kanser.

HPV enfeksiyonu çok yaygın olmasına rağmen, çoğu enfeksiyonlar kansere neden olmadan 1 ila 2 yıl içinde bağışıklık sistemi tarafından bastırılacaktır. Bu geçici enfeksiyonlar rahim ağzı hücrelerinde geçici değişikliklere neden olabilir. yüksek riskli HPV tip servikal enfeksiyon devam ederse, hücresel değişiklikler sonuçta daha şiddetli prekanseröz lezyonların dönüşebilir. prekanseröz lezyonlar tedavi edilmezse, kansere ilerleyebilir. Kansere dönüşme yüksek riskli HPV tip kalıcı enfeksiyon 10 ila 20 yıl veya daha fazla sürebilir.

serviks kanseri taramaları nedir?

Serviks kanseri tarama bir kadının rutin sağlık önemli bir parçasıdır. Bu prekanseröz servikal lezyonların yanı sıra erken servikal kanserler gibi anormal servikal hücreler, algılamak için bir yoldur. Hem prekanseröz lezyonlar ve erken servikal kanserler çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Rutin servikal tarama ölçüde hastalıktan her yıl ve ölümler teşhis yeni serviks kanserlerinin sayısını hem de azaltmak için gösterilmiştir.

sitoloji tabanlı tarama, Pap testi veya Pap smear ve HPV testi olarak da bilinen: Serviks kanseri tarama tarama testlerinin iki türlerini içerir. Pap testi ile tarama temel amacı eğer tedavi edilmezse kansere dönüşebilir anormal hücreleri tespit etmektir. Pap testi, aynı zamanda bu tür enfeksiyonlar ve enflamasyon gibi kanserli olmayan koşullar bulabilirsiniz. Aynı zamanda kanser hücrelerinin bulabilirsiniz. kanser olmadan önce düzenli olarak elenmiş toplumlarda ise, Pap testi en anormal hücreler tanımlar.

HPV testi servikal hücrelerde yüksek riskli HPV tiplerinin varlığı aramak için kullanılır. Bu testler hücre anormallikleri belirgin hatta bazen önce, hücre anormallikleri neden HPV enfeksiyonu tespit edebilir. Birkaç farklı HPV testleri tarama için onaylanmıştır. bir test yüksek riskli HPV RNA tespit rağmen çoğu testleri, yüksek riskli HPV DNA algılar. Bazı testler herhangi bir yüksek riskli HPV algılamak ve mevcut spesifik türü veya türlerini belirlemek yoktur. Diğer testler özellikle HPV tipleri 16 ve 18, en çok HPV-ilişkili kanserlerin neden iki tür enfeksiyon algılar.

serviks kanseri taramaları nasıl yapılır?

Serviks kanseri tarama tıbbi ofis, bir klinikte ya da bir toplum sağlığı merkezinde yapılabilir. Genellikle pelvik muayene sırasında yapılır.

Bir kadın, bir sınav masaya yatıyor olsa da, bir sağlık meslek ekler bir enstrüman vajina ve serviks üst kısmı görülebilir, böylece onu genişletmek için onu vajina içine bir spekulum denilen. Bu işlem aynı zamanda sağlık meslek servikal hücre örneği almak için izin verir. Hücreler, ahşap veya plastik kazıyıcı ve / veya servikal fırça ile alınır ve daha sonra, iki yoldan biriyle Pap analiz için hazırlanır. geleneksel bir Pap testinde, numune (ya da yayma) bir cam mikroskop lamı üzerine yerleştirilir ve sabitleştirici ilave edilir. otomatik bir sıvı bazlı Pap sitoloji testinde, bir fırça veya başka bir araç ile toplanır servikal hücreler sıvı koruyucu bir şişeye yerleştirilir. slayt veya flakon sonra analiz için laboratuara gönderilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, otomatik sıvı bazlı Pap sitoloji testi büyük ölçüde geleneksel Pap testleri yerini almıştır. sıvı bazlı test bir avantajı, aynı hücre örneği, HPV, bilinen “PAP ve HPV cotesting.” Buna ek olarak, bir işlemin yüksek risk tipleri varlığı için test edilebilir, yani sıvı bazlı sitoloji azaltmak için görünür tatmin edici bir numunenin olasılığı. Ancak, geleneksel ve sıvı bazlı Pap testleri hücresel anormallikleri tespit etmek için benzer bir yetenek var görünüyor.

Ne zaman bir kadın rahim ağzı kanseri taraması başlamalıdır, ve ne sıklıkta o taranmalıdır?

Kadınlar tarama başlatmak ve ne sıklıkta taranması için zaman konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. 2012 yılı Mart ayında, güncellenen tarama kuralları Amerika Birleşik Devletleri Önleyici Hizmetler Görev Gücü tarafından ortaklaşa Amerikan Kanser Derneği, Kolposkopi American Society ve Servikal Patoloji ve Klinik Patoloji için American Society tarafından serbest bırakıldı. Bu kılavuzlar, önceki kurallar kadınların gençlerin servikal çok düşük riski nedeniyle artık tavsiye edilir 21 yaşına kadar bekleyen, cinsel ilişkiye sahip başlamak 3 yıl sonra ilk Pap testi olması önerilir rağmen, kadınlar 21 yaşında ilk Pap testi olması önerilir kanser ve servikal hücre anormallikleri kendi gidecek ihtimali çok yüksek.

güncellenmiş kılavuzlara göre, kadınlar yaşları 29 ile 21 her 3 yılda bir Pap testi ile taranmalıdır. Kadınlar yaşları 65 ile 30 daha sonra Pap ve HPV cotesting ya da tek başına bir Pap testi ile her 3 yılda her 5 yılda bir taranabilir.

kurallar da bazı risk faktörleri olan kadınlarda daha sık tarama için ya da doğumdan önce dietilstilbestrole maruz kalmış, immunosuppressed olan 65. Bu risk faktörleri insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfekte olma dahil yaşından sonra tarama devam etmek gerekebilir unutmayın ve bir kanser öncesi servikal lezyon veya serviks kanseri için tedavi edilerek.

histerektomi bir kanser öncesi servikal lezyonu ya da servikal kanser tedavisi için yapıldığını sürece histerektomi (rahim ve serviks çıkarmak için ameliyat) vardı kadınlar, servikal tarama olması gerekmez.

Pap ve HPV cotesting faydaları nelerdir?

Kadınların 30 yaş ve üzeri, Pap ve HPV cotesting yalnız Pap testi daha (yani daha düşük bir yanlış negatif oranı vardır) bir anormallik kaçırmak olasılığı daha azdır. Bu nedenle, negatif HPV testi ve normal Pap testi ile bir kadının önümüzdeki birkaç yıl içinde gelişen ciddi bir anormallik çok az risk taşır. Aslında, araştırmacılar Pap ve HPV cotesting kullanıldığında da kendi uzağa gitmiş olurdu HPV enfeksiyonlarının tespiti azaltırken, 5 yıla kadar tarama aralığı uzatma hala onları tedavi etmek için zamanında tespit edilecek anormallikleri sağlar bulduk .

Pap testi HPV testi ekleme de (serviks glandüler hücreler kanser) serviks adenokarsinomu dahil olmak üzere glandüler hücre anormallikleri, algılama artırabilir. Salgı hücreleri endoservikal kanal (serviks merkezinde açılması) veya rahim astarı bulunan üreten hücrelerde mukus vardır. Salgı hücre anormallikleri ve serviks adenokarsinom çok skuamöz hücreli anormallikleri ve skuamöz hücreli karsinom daha az yaygındır. Pap testi bu skuamöz hücreli anormallikleri ve kanserleri tespit de olduğu gibi adenokarsinom ve bez hücre anormallikleri tespit itibariyle iyi olmadığı bazı kanıtlar vardır.

HPV testi rahim ağzı kanseri taraması için tek başına kullanılabilir mi?

24 Nisan 2014 tarihinde, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kadınların yaş 25 yalnız kullanım için ilk basamak primer tarama testi olarak bir HPV DNA testi (cobas HPV testi, Roche Molecular Systems, Inc) kullanımını onayladı ve daha eski. Bu test, HPV tip 16 ve 18 her biri algılar ve ek 12, yüksek riskli HPV tipleri için havuzlanmış sonuçlar verir.

Yeni onay ATHENA deneme, fazla 47.000 kadın dahil bir klinik çalışmanın uzun vadeli bulgulara dayanarak edildi. Sonuçlar Araştırmada kullanılan HPV testi ağır servikal hücre anormalliklerinin gelişme riski olan kadınların belirlenmesinde de Pap testi daha iyi bir performans gösterdi.

HPV testi ile gelecekteki serviks kanseri riskine karşı daha fazla güvence de 3 yıl sonra, HPV testi negatif test kadınlar gelişmekte servikal son derece düşük risk vardı bulundu bir milyondan fazla kadın kohort çalışmasında, tarafından ortaya konmuştur Pap testi negatif test kadınların kanser yaklaşık yarısı zaten düşük riskli.

Birinci hat HPV testi henüz mevcut mesleki serviks kanseri tarama kurallar dahil edilmemiştir. Profesyonel toplumlar geçici rehberlik belgeleri gelişmekte olan ve bazı tıbbi uygulamalar birincil HPV tarama dahil olabilir.

serviks kanseri tarama testlerinin sonuçları nasıl raporlanır?

Bir doktor basitçe “normal” ya da bir hastaya Pap testi sonuçlarını tarif edebilir “anormal.” Aynı şekilde, HPV testi sonuçları da olabilir “pozitif” bir hastanın servikal hücreler “negatif yüksek riskli HPV ile enfekte, ya da, yani “yüksek riskli HPV tipleri bulunmamıştır belirten. Bir kadın Pap ve HPV test sonuçları ve ne bu sonuçlar anlama ile ilgili özel bilgiler için doktoruna sormak isteyebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en laboratuvarlar açısından standart bir dizi kullanmak, Pap testi sonuçlarını bildirmek için, Bethesda Sistemi çağırdı. Bethesda Sistemi kapsamında, hiçbir hücre anormallikleri örnekler olarak bildirilmiştir “intraepitelyal lezyon veya malignite negatif.” Negatif Pap test raporu aynı zamanda ortak enfeksiyon veya inflamasyon gibi bazı iyi huylu (non-neoplastik) bulguları, dikkat edebilir. Pap testi sonuçları da numune tatmin edici ya da muayene için yetersiz olup olmadığını gösterir.

Bethesda Sistemi ayrı ayrı skuamöz hücreler ve bez hücrelerin anormallikleri göz önünde bulundurur. Skuamöz hücreli anormallikleri en hafif en şiddetli arasında değişen aşağıdaki kategorilere ayrılır.

Atipik skuamöz hücreler (ASC) Pap testlerinde en sık rastlanan anormal bulgudur. Bethesda Sistemi iki grup, ASC-US ve ASC-H içine bu kategoriyi böler.

Düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyonlar (LSILs) HPV enfeksiyonunun neden olduğu hafif anormallikler olarak kabul edilir. Düşük dereceli boyutu ve hücre şekli erken değişiklikler anlamına gelir. Intraepitelyal serviksin yüzeyini oluşturan hücre tabakasına değinmektedir. anormal alandan hücreler (bir prosedürde bir biyopsi denir) mikroskop altında çıkarıldı ve incelendiğinde, LSILs genellikle hafif displazi veya servikal intraepitelyal neoplazi olarak sınıflandırılabilir hafif hücre değişiklikleri, grade 1 (CIN-1 olduğu tespit edilmiştir ).

Yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyonlar (HSILs) tedavi edilmediği takdirde kansere ilerleme daha yüksek bir olasılığı daha ciddi anormallikler vardır. Yüksek kaliteli anormal (prekanseröz) hücrelerin boyutu ve şekli daha belirgin değişiklikler olduğunu ve hücreler normal hücrelerden çok farklı olduğu anlamına gelir. mikroskop altında incelendiğinde, HSILs hücreleri genellikle (artan şiddeti sırasına göre) orta veya şiddetli displazi olarak veya CIN-2, CIN-2/3, veya CIN-3 olarak sınıflandırılabilir daha kapsamlı değişiklikler olduğu tespit edilmiştir . HSILs mikroskopik incelemesinde aynı zamanda yaygın CIN-3 kategorisine dahil edilmiştir yerinde (BDT), karsinoma açığa çıkarabilir.

Skuamöz hücreli karsinom servikal kanser türüdür. Anormal skuamöz hücreler rahim ağzının içine veya diğer dokulara veya organlara daha derinden işgal etmiş. İyi ekranlı nüfus, örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bu gibi servikal tarama sırasında kanser bulgusu son derece nadirdir.

Salgı hücre anormallikleri serviks beze dokularda meydana gelen anormal değişiklikleri açıklar. Bu anormallikler aşağıdaki kategorilere ayrılır

glandüler hücreler anlamına atipik glandüler hücreler (AGC) normal görünmüyor, ama doktorlar hücre değişiklikleri ne anlama konusunda belirsiz.

ciddi anormal hücreler bulunur ancak serviks bez dokusu dışına yayılmamış olması anlamına in situ (AIS) ‘de endoservikal adenokarsinoma.

Adenokarsinom endoservikal kanal kendisinin kanser, aynı zamanda, bazı durumlarda, endometriyal, rahim dışı ve diğer kanserleri de içerir.

serviks kanseri tarama sonuçları anormal ise ne takip testler yapılır?

Pap ve HPV cotesting alan bir kadın için

Bir kadın yüksek riskli HPV tiplerinin grubunu tespit pozitif HPV testi ile normal Pap test sonucu olduğu tespit edilirse, doktor genellikle tekrar taranması için bir yıl içinde onu iade HPV enfeksiyonu devam edip etmediğini görmek ve olup olmadığını zorunda kalacak herhangi bir hücre değişiklikleri takip test ayrıca gerektiğini geliştirdik. Alternatif olarak, kadın HPV-16 ve HPV-18, en serviks kanserine neden iki HPV tipleri için özel olarak görünüyor başka HPV testi olabilir.

Bu iki HPV tipinden birini varsa, bir kadın, genellikle kolposkopi ile takip test olacak. Kolposkopi vajina ve serviks incelemek için çok (bir kolposkop denir) mikroskop gibi bir aletin kullanılmasıdır. kolposkopi sırasında, doktor bunu genişletmek için vajina içine bir spekulum ekler ve anormal alanlar beyaz dönmesine neden olur serviks, bir seyreltilmiş sirke çözümü uygulayabilir. Doktor daha sonra serviks gözlemlemek (vücut dışında kalır) kolposkop kullanır. Bir doktor kolposkopi gerçekleştirdiğinde, o genellikle mikroskop altında incelenmesi için anormal alandan doku veya hücrelerin kaldıracak, bir prosedür biyopsi denmektedir.

Bir kadın, bir negatif (normal) HPV testi ile anormal Pap test sonucu olduğu tespit edilirse, takip testleri Pap test sonucu bağlıdır. Pap test sonucu ASC-US ise, doktor genellikle tekrar ekranı için 3 ila 5 yıl içinde kadın dönüşü olacaktır. Pap testi sonucu olguda LSIL ise, doktor kolposkopi tavsiye edebilir ya da tekrar taranması için bir yıl içinde kadın dönüşü olabilir.

Bir kadın herhangi bir yüksek riskli HPV türünü algılar pozitif HPV testi ile anormal Pap testi sonucu olduğu tespit edilirse, doktor genellikle kadın kolposkopi ile takip sınamaya tabi olacaktır.

yalnız Pap testi alan bir kadın için

yalnız Pap testi alıyor bir kadın bir ASC-US Pap testi sonucu olduğu tespit edilirse, doktoru örnek yüksek riskli HPV tipleri için test ya da daha fazla takip edip gerekli olup olmadığını belirlemek için Pap testi tekrarlayabilirsiniz olabilir. Birçok kez, serviks ASC-US hücre değişiklikleri yüksek riskli HPV ile enfeksiyon hiçbir kanıt yoktur, özellikle tedavi uygulanmadan kaybolup giderler. Doktorlar yakın veya geçmiş menopoz olan ASC-US ile kadınlar için östrojen krem ​​reçete olabilir. ASC-US hücre değişiklikleri genellikle nedenini açıklamak için yardımcı olabilecek bir kaç hafta için serviks bir östrojen krem ​​uygulayarak, düşük hormon düzeyleri neden olabilir çünkü.

Takip diğer bütün anormal Pap sonuçları için test genellikle kolposkopi içerecektir.

HPV başına test alan bir kadın için

FDA rehberliğinde göre, o gerektiği, HPV tipleri 16 veya 18 için pozitif testler test HPV başına sahip olan bir kadın, bir kolposkopi varsa. 12 diğer yüksek riskli HPV tiplerinden biri bir Pap testi olması gerekir için tip 16 ve 18 için negatif test ama olumlu olan bir kadın, bir kolposkopi gerekli olup olmadığını belirlemek için.

Servikal anomaliler nasıl tedavi edilir?

Serviks etkilenen alan hücrelerin biyopsi analizi hücreleri CIN-2 veya daha şiddetli anormallikler olduğunu gösteriyorsa, ileri tedavi muhtemelen bir kadının yaşı, gebelik durumu ve gelecekteki fertilite endişeleri bağlı gereklidir. Tedavi edilmezse, bu hücreler kansere dönüşebilir. Tedavi seçenekleri şunlardır

tarama kurallar onlar 65 yaş üstü olsa bile, en az 20 yıl süreyle tarama devam CIN-2 veya daha şiddetli anormallikler için tedavi edilen kadınlar için diyoruz.

HPV’ye karşı aşılanmış kadınlar hala serviks kanseri için tarama yapmak gerekir mi?

Evet. mevcut HPV aşıları rahim ağzı kanserine neden tüm HPV tiplerine karşı koruma yok çünkü aşılanmış kadınların rutin servikal kanser taramasından geçirilecek devam etmek için, önemlidir.

Servikal kanser taramasının sınırlamaları nelerdir?

servikal kanser tarama testleri çok etkili olmakla birlikte, tam doğru değildir. Bazen hasta hücreleri aslında (yalancı pozitif sonuç) normal zaman o anormal hücreler olduğu söylenebilir, ya da aslında saptanmadı bir anormallik olduğunda o (onu hücrelerin normal olduğunu söyledi edilebilir yalancı negatif sonuç).

Serviks kanseri tarama HPV enfeksiyonlarının doğası nedeniyle başka sınırlama vardır. En HPV enfeksiyonları geçicidir ve servikal hücrelerde sadece geçici değişiklikler meydana Çünkü, aşırı sık servikal tarama HPV enfeksiyonu veya kansere neden asla servikal hücre değişiklikleri algılamak olabilir. kendi uzağa giderdi Şifalı anormallikler gereksiz psikolojik strese neden olabilir. Buna ek olarak, takip testleri ve tedavileri rahatsız olabilir, ve bu tür LEEP ve konizasyon olarak, servikal doku çıkarmak bazı tedaviler serviks zayıflatmak potansiyeline sahiptir ve, prematüre doğum oranını artırmak nasıl bağlı olarak biraz doğurganlığı etkileyebilir veya olabilir çok doku çıkarılır.

2012 kılavuzlarında tarama aralıkları da bir kanser öncesi durum veya kanser tanı ve tedavide gecikme olur yanlış negatif sonuçlar sınırlandırarak kansere ilerleme asla anormallikleri tedavi kaynaklanan zararları en aza indirmek için tasarlanmıştır. Bir HPV enfeksiyonu veya anormal hücreler bir ekranda cevapsız eğer bu aralıklarla, şans hala başarılı bir şekilde tedavi edilebilir olduğunda anormal hücreler, bir sonraki tarama sınavı tespit edilecek iyi.

Katkı HA Kinney WK, Fetterman B, et al. insan papilloma ve servikal sitoloji için eşzamanlı test geçiren kadınlar için serviks kanseri riski: rutin klinik uygulamada bir toplum temelli bir çalışma. Lancet Oncology 2011; 12 (7): 663-672.

Moyer VA, ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü adına. ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü Öneri Beyanı: Serviks Kanseri için tarama. Internal Medicine 2012 Annals of; 156 (12): 880-891.

Saslow D Solomon D Lawson HW, et al. önlenmesi ve serviks kanserinin erken teşhisi için Klinik Patoloji tarama kılavuzlar için Amerikan Kanser Derneği, Kolposkopi American Society ve Servikal Patoloji ve American Society. CA: Klinisyenler 2012 A Cancer Journal; 62 (3): 147-172.

Schiffman M, Kale PE, Jeronimo J Rodriguez AC, Wacholder S. İnsan papilloma virüsü ve servikal kanser. Lancet 2007; (9590) 370: 890-907.

Schiffman M Wentzensen N, Wacholder S, et al. Serviks kanserinin önlenmesinde insan papilloma testi. Ulusal Kanser Enstitüsü 2011 Dergisi; 103 (5): 368-383.

Wheeler CM. insan papilloma virüsü enfeksiyonları, sitolojik ve histolojik anormallikler ve kanser doğal seyri. Kadın Hastalıkları ve Kuzey Amerika’da 2008 Jinekoloji Kliniği; 35 (4): 519-536; vii.

Gage JC, Schiffman E, Katkı HA et al. negatif insan papilloma virüsü testi verdiği kanserinin ve kanser gelecek riskine karşı güvence. Ulusal Kanser Enstitüsü 2014 Dergisi; İlk online olarak yayınlanan: 18 Temmuz 2014 doi: 10,1093 / j / dju153