Fıstık ve kalp: kalp sağlığı için fındık yiyen

Yemek fındık yüreğine yardımcı olur. Dengeli bir diyetin parçası olarak yenildiğinde, cevizlerin, bademlerin ve diğer fındıkların kolesterolünüzü nasıl düşürdüğünü keşfedin.

Fındıkları sağlıklı bir diyetin parçası olarak yiymek kalbiniz için iyi olabilir. Doymamış yağ asitleri ve diğer besleyicileri içeren fındık da harika bir atıştırmalıktır. Ucuz, depolaması kolaydır ve hareket halindeyken kolaylıkla paketlenebilirler.

Bazı fıstığı diğerlerinden daha kalp-sağlıklı besin maddeleri ve yağlar olsa da, yediğiniz fındık türü önemli değildir. Ceviz, badem, fındık – adını yazarsanız – neredeyse her çeşit fıstık çok küçük bir pakete paketlenmiş çok miktarda besin öğesine sahiptir. Kalp hastalığınız varsa, daha az sağlıklı bir aperitif yerine fındık yiyerek, kalp-sağlıklı bir diyet izlemenize yardımcı olabilir.

Kalp-sağlıklı bir diyetin parçası olarak fındık yiyenler, kanlarındaki düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL veya “kötü”) kolestrol seviyesini düşürebilir. Yüksek LDL kalp hastalığının başlıca nedenlerinden biridir.

Fındık yiyen ölümcül bir kalp krizine neden olabilecek kan pıhtısı geliştirme riskinizi azaltabilir. Kuruyemişleriniz arterlerinizin astarının sağlığını geliştirir.

Protein ile paketlenmenin yanı sıra, fıstıkların çoğu bu kalp-sağlıklı maddelerin en azından bir kısmını içerir

Bir fındık yüzde 80 kadar yağlıdır. Bu yağın çoğu sağlıklı yağ olsa da, hala çok fazla kalori. Bu nedenle azıcık fıstık yemelisin. İdeal olarak, fıstığı, et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağların yerini alması için kullanmalısınız.

Sağlıksız doymuş yağlar yemek yerine, bir avuç fıstık veya bir çorba kaşığı ya da iki tane fıstık birinin yerini almaya çalışın. Amerikan Kalp Birliği, haftada dört bardak tuzsuz fıstık yemesi önerisinde bulundu. Yağda pişirilmiş olanlar yerine çiğ veya kuru kavrulmuş fındıkları seçin.

Bir porsiyon, az miktarda (1.5 ons) fındık veya 2 çorba kaşığı fındık ezmesi. Ancak yine bunu kalp-sağlıklı bir diyetin parçası olarak yapın. Birçok süt ve et ürünlerinde bulunan fıstık yiyin ve doymuş yağları geri çekmeyin yüreğinizde hiçbir şey yapmaz.

Muhtemelen. Çerezlerin çoğu genel olarak sağlıklı gibi görünse de bazıları diğerlerinden daha fazla. Cevizler en iyi incelenen fındıklardan biridir ve yüksek miktarlarda omega-3 yağ asitleri içerdikleri gösterilmiştir. Badem, makarna fıstığı, fındık ve ceviz, oldukça kalp açısından sağlıklı görünen diğer fındıklardır. Ve fıstıklar – teknik olarak fındık değil, baklagiller gibi – bakır açısından nispeten sağlıklı görünüyor.

Aklınızda bulundurun, çikolata, şeker veya tuz ile kaplıysa, fındıkların kalp-sağlıklı faydalarını iptal etmeyi bırakabilirsiniz.

* Her yağın doymuş ve doymamış yağ içeriği toplam yağ içeriğine katkıda bulunmayabilir, çünkü yağ değeri şekerler veya fosfatlar gibi bazı katı yağ asitlerini de içerebilir.

Fındık yağları omega-3 yağ asitleri ve E vitamini için iyi bir kaynaktır, ancak bütün fındıkta bulunan liften yoksundurlar. Ceviz yağı, omega-3’lerde en yüksek seviyededir. Fındık yağları doymuş yağlar ve doymamış yağlar içerir. Ev yapımı salata sosunda veya pişirmenin fındık yağlarını kullanmayı düşünün. Fındık yağlarıyla pişirirken, bitkisel yağlardan çok ısıya farklı tepki verdiklerini unutmayın. Eğer aşırı ısınırsa fıstığı yağı acılaşabilir. Tıpkı fındıklarda olduğu gibi, yağlar yağ ve kaloriyi yüksek olduğu için hafifçe fındık yağı kullanın.

Doktorunu ziyaret et