Oktreotid enjeksiyonu, intramüsküler

Terapötik Sınıf: Endokrin Metabolik Ajan

Oktreotid için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Somatostatin (sınıf)

Octreotide enjeksiyonu vücudun aşırı büyüme hormonunun neden olduğu akromegali adı verilen bir durumun tedavisinde de kullanılır. Yetişkinlerde üretilen çok fazla büyüme hormonu, yüzün el, ayak ve kısımlarının geniş, kalın ve hantal olmasına neden olur. Artrit gibi diğer problemler de gelişebilir. Octreotide vücut tarafından üretilen büyüme hormonu miktarını azaltarak çalışır.

Octreotide ayrıca doktorunuz tarafından belirlenen diğer tıbbi durumlar için de kullanılabilir.

Octreotide sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Oktreotid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Oktreotit veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda otonreotid enjeksiyonunun kısa etkili formunun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkililik gösterilmemiştir.

Oktreotidi kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 6 ila 17 yaş arasındaki çocuklarda oktreotid enjeksiyonunun uzun etkili formunun yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi.

Geriatrik popülasyonda yaşın oktreotidin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, geriatrik spesifik problemlerin oktreotid enjeksiyonunun yaşlı insanlardaki kullanımını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olması muhtemel; bu da oktreotid enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Oktreotid kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Oktreotidin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Oktreotidin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Oktreotidin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı oktreotidin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Oktreotid cildinizin altındaki bir atış olarak bir kas ya da damara verilir.

Bir hemşire veya başka eğitimli sağlık uzmanı oktreotid verebilir veya oktreotid hastanede veya klinikte bulunması gerekmeyen hastalara evde verilebilir. Evde oktreotid kullanıyorsanız, doktorunuz ya da hemşiresiniz size ilacın nasıl hazırlanacağını ve enjekte edileceğini öğretecektir. İlacın nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun.

Bu atışın verilebileceği vücut bölgeleri gösterilecek. Kendinize her vuruşta farklı bir vücut alanı kullanın. Vücut bölgelerini döndürdüğünüzden emin olmak için her atışa nereden gittiğinizi takip edin.

Her ampül veya flakondaki (cam kutu) tüm ilaçları kullanamazsınız. Açılmış bir ampul veya flakon kurtarmayın. Ampul veya tüp içindeki ilaç rengi değişmişse veya içinde parçacıklar görüyorsanız kullanmayın.

Bazı hastalar ilacı enjekte ettiği yerde ağrı, ısırıklık, karıncalanma veya yanma hissi hissetmektedir. İlacın, buzdolabının soğuk olması yerine oda sıcaklığına ısıtıldıktan sonra enjekte edilmesi rahatsızlığı azaltabilir. Bununla birlikte, ısıyı daha hızlı ısıtmak için ısı kullanmayın çünkü ısı, ilacı yok edebilir.

Kullanılmış iğneleri ve şırıngaları delinmeye karşı dayanıklı bir atılabilir kaba koyun veya onları doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde atın. İğneleri ve şırıngaları tekrar kullanmayın.

Oktreotid dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece oktreotidin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir oktreotid dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Oktreotidin doğru kullanımı

Oktreotid’in uzun etkili formu bir doz özlediyseniz, doktorunuza danışın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Buzdolabında saklayın. Donma.

Oktreotid enjeksiyonunun kısa etkili formundaki amipüller, ışığa karşı korunurken 14 gün boyunca oda sıcaklığında tutulabilir. Ampuller ışığa karşı korunmazsa, çözeltiyle ilgili problemler daha çabuk gelişebilir.

Oktreotid aldığınız sırada doktorunuzun sizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, oktreotidin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak içindir. İlerlemenizi kontrol etmek için kan testleri gerekebilir

Doktorunuzun hamile mi yoksa hamile kalmayı mı planladığından emin olun. Hamileliğinizi engellemek için etkili bir doğum kontrolü formu kullanmanız gerekir. Etkili doğum kontrolü hakkında doktorunuzla konuşun.

Oktreotidi Kullanırken Önlemler

Oktreotit, safra taşı geliştirme riskinizi artırabilir. Oktreotidi aldıktan sonra mide bulantısı ve kusma ile ciddi mide ağrısı yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın.

Oktreotid, hiperglisemiye (yüksek kan şekeri) veya hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Oktreotid almakta ve daha sonra düzenli olarak kan şekerinizi kontrol etmelisiniz.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Oktreotid Yan Etkiler

Oktreotid

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Karsinoid tümör oktreotid, Sandostatin, Sandostatin LAR Depo

Akromegali oktreotid, bromokriptin, Sandostatin, Parlodel, lanreotid, Sandostatin LAR Deposu, Somatulin Deposu, pasireotide

Vazoaktif Bağırsak Peptid Tümörü oktreotid, Sandostatin, Sandostatin LAR Depo