Ozon hava temizleyicileri: astım semptomlarını iyileştirebilirler mi?

Üreticilerin iddialarına rağmen, ozon hava temizleyicileri, astım tetikleyicilerini havadan kaldırmaz. Aslında, inhale ozon astımı daha da kötüleştirebilir.

Hava temizleyicileri olarak satılan ozon jeneratörleri, kasıtlı olarak gaz ozonunu üretir. Ozon, havadaki parçacıkların veya diğer gazların kimyasal bileşimini değiştirerek kokuları maskeleyerek havayı daha taze ve temiz görünür hale getirir. Bununla birlikte, ozon jeneratörleri aslında astımı tetikleyen küçük parçacıkları filtrelemez.

Az miktarda bile olsa ozonun teneffüsü akciğerleri tahriş edebilir. Spesifik etkiler arasında boğaz tahrişi, öksürük, göğüs ağrısı ve nefes darlığı yanı sıra solunum yolu enfeksiyonu riski de olabilir.

Bazı ozon hava temizleyicileri aynı ünitede bir iyon üreteci veya “iyonlaştırıcı” ile yapılır. İyonlayıcıları ayrı üniteler olarak da satın alabilirsiniz. İyonlaştırıcılar, havadaki parçacıkları temizler; yakındaki yüzeylere veya birbirlerine yapışmalarına ve havadan kurmalarına neden olur; ancak istenmeyen ozon oluşturabilirler.

Yüksek partiküllü hava (HEPA) filtreleri gibi küçük parçacıkları ortadan kaldıran hava filtreleri, havadaki allerjenlerin herhangi bir ozon endişesi yaratmadan uzaklaştırılmasında etkilidir. Etkili çalışmak için filtrelerin üreticinin talimatlarına göre düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekir.

İle