Pankreas kanseri testleri ve teşhis

Doktorunuz pankreatik kanserden şüpheleniyorsa, kanseri teşhis etmek için bir veya daha fazla test yaptırmış olabilirsiniz.

Pankreas kanala boya enjekte etmek için bir kap kullanıyorum. Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP), pankreasınızdaki safra kanallarını vurgulamak için bir boya kullanır.

ERCP sırasında, bir endoskop boğazdan midenizden ve ince bağırsağınızın üst bölümüne geçilir. Ardından, endoskoptan geçen küçük bir içi boş borudan (kateter) pankreas ve safra kanallarına bir boya enjekte edilir. Sonunda kanallardan röntgen ışınları alınır.

Bir doku ya da hücre örneği (biyopsi) ERCP sırasında toplanabilir.

Test için bir doku numunesinin çıkarılması (biyopsi). Biyopsi, mikroskopta incelenmek üzere küçük bir pankreastan numuneyi çıkarmak için kullanılan bir prosedürdür.

Pankreas kanseri teşhisi

Bir biyopsi örneği, iğneyi cildinizden pankreasa (ince iğne aspirasyonu) sokarak elde edilebilir. Veya testler için bir hücre örneği elde edilebilen pankreasınıza özel aletleri yönlendirmek için endoskopik ultrason kullanılarak yapılabilir.

Evreleme pankreas kanseri

Pankreas kanseri tanısı doğrulandıktan sonra, doktorunuz kanserin derecesini (sahne) belirlemek için çalışacaktır. Kanserinizin evresi hangi tedavilerin sizin için kullanılabilir olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Pankreas kanserinin evresini belirlemek için doktorunuz öneride bulunabilir

Pankreas kanseri evreleri

Kan testi. Doktorunuz pankreas kanseri hücreleri tarafından döşenen spesifik proteinler (tümör belirteçleri) için kanınızı test edebilir.

Pankreatik kanserde kullanılan bir tümör işaretleyici testine CA19-9 denir. Ancak test her zaman güvenilir değildir ve CA19-9 test sonuçlarının en iyi nasıl kullanılacağı açık değildir. Bazı doktorlar, tedavi öncesi, tedavi sırasında ve tedavi sonrası düzeylerinizi ölçerler.

Evreleme testlerinden elde edilen bilgileri kullanarak, doktorunuz pankreas kanserinizi bir aşamaya atar. Pankreas kanseri evreleri