Ağrı rehberi – nedenler, belirtiler ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Yanlışlıkla sıcak bir ocağa dokundun. Milisaniyede, elini uzat. Az önce ne oldu?; Vücudunuzun her yerinde, dışında ve içinde ağrı reseptörleri var. Bu reseptörler, omurilikten beyne elektrik iletileri gönderirler. Beyniniz bu elektrikli mesajları alıp yorumladıktan sonra ağrının farkına varırsınız. Bazı durumlarda, örneğin sıcak bir ocağa dokunduğunuzda, vücut, beynin ne olduğunu anlamadan bile savunma hareketine dönüşebilir. Bunun nedeni, omuriliğe ulaşan ağrı mesajları, ağrıdan kurtulmak için ağrı sözleşmesinin kaynağına yakın kasları otomatik refleks tepkisine neden olabilir .; Ağrı reseptörleri ve sinir yolakları vücutta farklılık gösterir. Bu nedenle ağrı hissi, mesajın geldiği yere ve nereye gittiğine bağlı olarak da değişir. Bazen ağrı kaynağı bulmak zordur. Örneğin, bazı insanlar boynunda veya çenesinde kalp krizinden dolayı acıyı hissederler. İnsanlar ayrıca, ağrıya tolere etme ve ağrı kesicilerine nasıl tepki gösterdiklerini farklılık göstermektedirler .; Ağrı iki şekilde sınıflandırılır; Akut ağrı; Genellikle net bir kaynak vardır; Aniden başlar; Uzun süre dayanmaz; Kalp ve nefes alma oranlarını artırabilir ve kan basıncını artırabilir

Belirtiler

Ağrı belirtidir. Akut ağrı sıklıkla açık bir kaynaktır. Kronik ağrı daha kalıcı, aylarca ya da yıllarca devam eder ve belirgin bir kaynağı olabilir ya da olmayabilir .; Teşhis; Ağrı nedenini teşhis etmek için doktorlar genellikle ağrı yoğunluğunu ve ağrıya sebep olan şeyi belirlemeye çalışırlar. Bu zorlu olabilir. Hiçbir laboratuvar testi ağrının var olduğunu ispatlayamaz ve ağrıyı kelimelerle anlatmak zor olabilir. Ayrıca, her kişi ağrıyı farklı şekilde yaşıyor .; Doktorunuz size acınızın geçmişi hakkında sorular sorabilir. O, ağrınızı 0 (ağrı yok) ila 10 (dayanılmaz ağrı) gibi bir ölçek kullanarak tanımlamanızı isteyebilir veya diğer ölçekleri ve ölçümleri kullanmanızı isteyebilir. Doktorunuz ağrınızın akut veya kronik olup olmadığını belirlediğinde ve ağrının kaynağını bulursa, en iyi tedavi yolunu kendisi belirleyebilir. Bununla birlikte, doktorlar genellikle nedeni belirlemeden önce ağrı tedavisine başlarlar .; Beklenen Süre; Ağrının süresi ne kadardır kaynak ve şiddetine bağlıdır .; Önleme; Ağrı oluşmadan önce önlemeye çalışmak tehlikeli olabilir. Akut ağrı, hayatta kalmak için gerekli olan önemli bir mesajdır. Bazı insanlar nadir bir bozukluk (doğuştan analjezi) ile doğarlar ve ağrı hissetmezler. Yaşamını ve ölümünü ifade eden uyarı sinyallerini kaçırdıkları için büyük bir tehlike altında yaşarlar .; Ağrı nedeni teşhis edildiğinde, ağrının geri gelmesini önlemek mümkün olabilir. Örneğin, bir mide ülseri teşhisi konan bir kişi, ülseri iyileştirmek ve ağrının devamını önlemek için ilaç alabilir; Tedavi; Doktorunuz muhtemelen sebebini anlamaya çalışırken acısını tedavi edecektir. Birçok ilaçlar faydalıdır, ancak ne kadar iyi çalıştıkları hastaya ve ağrının doğasına bağlıdır .; Analjezikler (ağrı kesiciler) en sık görülen ağrı tedavisidir. Asetaminofen (Tylenol ve diğer marka isimleri) ağrı mesajlarını etkiler. Aspirin ve ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) iki şekilde çalışırlar: 1) ağrı mesajlarına müdahale ederek ve 2) ağrıyı kötüleştirebilen iltihap, şişme ve tahrişi azaltarak; Morfin ve kodein gibi narkotik ağrı kesiciler en güçlü ağrı tedavileridir. Bunlar genellikle en şiddetli ağrı için ayrılmıştır. Ciddi yan etkilere neden olabilir, bağımlılık yapabilir ve genellikle kabızlığa neden olabilirler .; Anestetik, antidepresan, antikonvülzan ve kortikosteroid gibi diğer ilaçlar belirli ağrı türlerine karşı etkili olabilir .; Bazen ağrı sinyalini kesmek için ilaçlar direkt olarak ağrı bölgesine veya sinir bölgesine enjekte edilir .; Ağrı için uyuşturucu olmayan tedaviler; Akupunktur; Masaj; Gevşeme; Psikoterapi; Ağrı veya yakın yerdeki sinir uçlarını uyarmak için elektrik impulsları kullanan transkutanöz elektrik sinir uyarımı (TENS)

Teşhis

Ağrı nedenini teşhis etmek için doktorlar genellikle ağrı yoğunluğunu ve ağrıya sebep olan şeyi belirlemeye çalışırlar. Bu zorlu olabilir. Hiçbir laboratuvar testi ağrının var olduğunu ispatlayamaz ve ağrıyı kelimelerle anlatmak zor olabilir. Ayrıca, her kişi ağrıyı farklı şekilde yaşar.

Ne kadar sürer?

Ağrının süresi ne kadardır kaynak ve şiddetine bağlıdır.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Ağrı oluşmadan önce önlemeye çalışmak tehlikeli olabilir. Akut ağrı, hayatta kalmak için gerekli olan önemli bir mesajdır. Bazı insanlar nadir bir bozukluk (doğuştan analjezi) ile doğarlar ve ağrı hissetmezler. Yaşamını ve ölümünü ifade eden uyarı sinyallerini kaçırdıkları için büyük bir tehlike altında yaşıyorlar.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz muhtemelen sebebini anlamaya çalışırken acısını tedavi edecektir. Birçok ilaç yararlıdır, ancak ne kadar iyi çalışıyorlarsa, hasta ve ağrının doğasına bağlıdır.

Ne zaman doktora gitmelisin

Acı, bir çeşit problemin var olduğu anlamına gelir. Ve farklı insanlar farklı ağrı derecelerine tolerans gösterse de, ağrıyı hiç görmezden çekmemelisiniz. Ağrınız niçin yaşıyorsunuz nedenini belirleyemiyorsanız, ağrı devam ederse veya basit tedaviye cevap vermezse bir doktora başvurun.

Prognoz

Akut ağrıları olan kişiler için görünüm genelde iyidir. Birçok ilaç ağrıyı azaltmada etkilidir. Ağrı nedeni ortadan kaldırıldığında ağrı azalır.