orris: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Mavi Bayrak, Daggers, Bayrak, Flaggon, Bayrak Lily, Fliggers, Floransalı Iris, Gladyne, Iris, Iris d’Germany, Iris de Floransa, İris florentina, iris germanica, Iris des Jardins, İris Junonia, Iris pallida, Yakup’un Kılıç, Lirio Azul, Karaciğer Lily, Myr ..; Tüm İsimler Mavi Bayrak, Hançerler, Bayrak, Flaggon, Bayrak Lily, Fliggers, Floransalı Iris, Gladyne, Iris, Iris d’Germany, Iris de Floransa, İris florentina, iris germanica, Iris des Jardins, İris Junonia, Iris pallida, Jacob görün kılıç, Lirio Azul, Karaciğer Lily, Myrtle Çiçek, Zehir Bayrak, Rhizoma iridis, Segg, Sheggs, Yılan Lily, Su Bayrağı, Beyaz Ejderha Çiçek, Wild Iris, Sarı Bayrak, Sarı İris; gizle İsimler

Orris bir bitkidir. Kök ilaç yapmak için kullanılır. Orris kökü genellikle diğer otlar ile birlikte kullanılır ve homeopatik dilüsyon ve çay hazırlıkları bulunabilir; Orris kökü “kan -purifying”, “bez-uyarıcı,” böbrek aktivitenin arttırılması iştah ve sindirim uyarıcı ve safra akışını arttırmak için kullanılır. Aynı zamanda baş ağrısı, diş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, migren, kabızlık, şişkinlik, diyabet ve cilt hastalıkları için kullanılır; Bazı insanlar dalak bronşit, soğuk algınlığı, kanser, siyatik sinir (siyatik) neden sırt ağrısı ve şişlik (iltihabı) tedavisinde altın sırma kök kullanın. Ayrıca, kusmaya sebep bağırsakları boş ve sakinlik teşvik etmek için kullanılır; Orris kökü bazen kötü nefes, burun polipleri, diş çıkarma, tümörler, yara izleri, kas ve eklem ağrıları, yanıklar ve kesikler için doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır; Tarihsel olarak, orris kökü çok parfüm sanayinde değerli edildi. kuruduğunda kök hoş bir menekşe gibi koku gelişir. Bu koku yaklaşık üç yıl içinde zirveye ulaşan, depolama geliştirmeye devam etmektedir. insanlar alerjik reaksiyonlar neden oldu fark kadar Orris kökü yaygın yüz tozlar ve diğer kozmetik kullanılmıştır. Orris kökü tozu hala potpurilerde, poşetler ve pomanders yaygın olarak kullanılır. Hatta diğer yağlar kokusu uzatır.

Orris akciğer tıkanıklığı gevşetin ve daha kolay öksürükle yapabilir dahil olmak üzere bazı birçok kimyasal madde içerir.

Yetersiz Kanıt fo; Cilt hastalıkları; Bronşit; Kanser; Dalak iltihabı; Karaciğer problemleri; Böbrek problemleri; Kabızlık; Ağız kokusu; ağrı Diş çıkarma; iştah ve sindirimi geliştirmek; “Arındırıcı” kan; bezleri uyararak; kusma neden; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için süsen etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

Orris ağız yoluyla alındığında çoğu insan için güvenli gibi görünüyor. Kök dikkatlice soyulur ve kurutulur ise bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak, taze bitki suyu veya kök şiddetli ağız tahriş, mide ağrısı, kusma ve kanlı ishale neden olabilir; doğrudan cilde uygulandığında altın sırma güvenli olabileceğini olmadığını bilmek için yeterli bilgi yok. Ancak, taze bitki suyu veya kök ciddi cilt tahrişine neden olabilir; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve meme -Besleme: Yeterince hamilelik ve emzirme sırasında süsen kullanımı hakkında bilinen değil. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek.

Şu anda Orris Etkileşimler için hiçbir bilgiye sahip

süsen uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda süsen için doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Van Hevelingen A. iris süsen. Herb Companion 199; 4: 32-5.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon