Orşit

Orşit (veya-KIE-tis), bir veya her iki testisin bir iltihabıdır. Genellikle bir bakteriyel enfeksiyon veya kabakulak virüsü neden olur.

Bakteriyel orşit, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE), özellikle gonore veya klamidya kaynaklı olabilir. Bakteriyel orşit sıklıkla, spermi depolayan ve taşıyan testisin arkasındaki sarmal tüpün (epididimis) iltihabı olan epididymitten kaynaklanır. Bu durumda, buna epididimo-orşit denir.

Orşit ağrıya neden olur ve doğurganlığı etkiler. İlaç bakteriyel orşit nedenlerini tedavi edebilir ve bazı viral orşit bulgularını ve semptomlarını hafifletebilir. Fakat skrotal hassasiyetin ortadan kalkması birkaç hafta sürebilir.

Orşit belirtileri ve belirtileri genellikle aniden gelişir ve

“Testis ağrısı” ve “kasık ağrısı” terimleri bazen birbirlerinin yerine kullanılırlar. Fakat kasık ağrısı, testikülde değil, uyluk ile karın arasındaki deri katında meydana gelir. Kasık ağrısının nedenleri, testis ağrısının nedenlerinden farklıdır.

Ağrınız aniden ortaya çıkarsa, skrotumunuzda ağrı veya şişlik yaşarsanız, derhal doktorunuza binin.

Bir takım koşullar testis ağrısına neden olabilir ve bazı koşullar derhal tedavi gerektirir. Böyle bir durum, orşit benzeri ağrıya neden olabilecek spermatik kordun (testiküler torsiyon) bükülmesini içerir. Doktorunuz, ağrınızı hangi rahatsızlığa neden olduğunu belirlemek için testler yapabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Bakteriyel orşit

Orşit, bakteriyel veya viral bir enfeksiyona bağlı olabilir. Bazen orşit nedeni saptanamaz (idiopatik orşit).

Çoğunlukla, bakteriyel orşit epididymitten kaynaklanmaktadır. Epididymit genellikle idrar yollarında veya mesanede epididime yayılır.

Viral orşit

Çoğu zaman, enfeksiyonun nedeni bir CYBH’dir. Diğer enfeksiyon nedenleri üriner sisteminizde anormalliklerle doğduğunuzdan veya penisinize bir kateter veya tıbbi alet takıldığında ortaya çıkabilir.

Ne yapabilirsin

Viral orşit genellikle kabakulak virüsünden kaynaklanır. Ergenlik sonrası kabakulak muamelesi gören erkeklerin yaklaşık üçte biri, genellikle kabakulak başlangıcından dört ila yedi gün sonra orşit gelişir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Noneksüel olarak bulaşan orşit için risk faktörleri şunlardır:

Bakteriyel orşitin tedavisi

Cinsel yolla bulaşan cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olabilecek cinsel davranışlar sizi cinsel yolla bulaşan orşit gibi risk altına sokar. Bu davranışlar,

Viral orşit tedavisi

Orşit komplikasyonları şunları içerebilir:

Üriner meselelerde uzmanlaşmış bir doktora (ürolog) sevk edilebilirsiniz.

İhtiyacınız olan tüm bilgileri doktorunuzdan almak için randevunuz için iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. İşte böyle.

Soruları vaktinden önce hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Sorularınızı en önemlilerinden en azından önemli olanlarına listeleyin. Orşit için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Randevunuz sırasında ortaya çıkan diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Doktorunuz muhtemelen kasıkınızdaki genişlemiş lenf düğümleri ve etkilenen taraftaki genişletilmiş bir testis muayenesi için fizik muayene ile başlayacaktır. Doktorunuz prostat büyümesini veya hassasiyetini kontrol etmek için rektal muayene yapabilir.

Bundan sonra doktorunuz öneride bulunabilir

Tedavisi orşit nedenine bağlıdır.

İdyopatik orşit tedavisi

Antibiyotikler bakteryel orşit ve epididimo-orşit tedavisinde gereklidir. Bakteriyel enfeksiyonun sebebi bir CYBİ ise, cinsel eşinizin de tedavisi gerekir.

Semptomlarınız erken giderse bile, enfeksiyonun gitmesini sağlamak için doktorunuz tarafından verilen antibiyotik prosedürünün tümüne dikkat edin.

Şefkatin kaybolması birkaç hafta sürebilir. Dinlenmek, skrotumu atletik kayışla desteklemek, buz paketleri uygulamak ve ağrı kesici ilaç almak rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Tedavi semptomları gidermeyi amaçlar. Doktorunuz öneride bulunabilir

Viral orşit bulunan çoğu insan, 3-10 gün içinde daha iyi hissetmeye başlar, ancak skrotal hassasiyetin kaybolması birkaç hafta sürebilir.

Doktorunuz antibiyotik ve anti-inflamatuar ilaçlar önerebilir.

Rahatsızlığınızı hafifletmek için

Orşit önlemek için

Doktorunu ziyaret et