Pamidronat (intravenöz yol) önlemleri

Pamidronat enjeksiyonunu aldıktan sonra doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. Durumunuz iyileşirse, ilerlemeniz hala kontrol edilmelidir. Laboratuvar testlerinin sonuçları veya belirli semptomların ortaya çıkması, durumunuza geri dönüyorsa ve ikinci bir tedaviye ihtiyaç duyulursa doktorunuza haber verecektir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Hiperkalsemi için bu ilacı kullanan hastalar (kandaki çok fazla kalsiyum)

Doktorunuz, ağzınızda veya dişlerinde sorun yaşanmış geçmişiniz olup olmadığını bilmeniz gerekir (örn. Diş eti hastalığı). Geçmişte alendronat (Fosamax®), etidronat (Didronel®), pamidronat (Aredia®), risedronat (Actonel®) veya tiludronat (Skelid®) gibi bir bisfosfonat tıbbı ile tedavi edilmiş olup olmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun .

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce diş muayenenizin olması gerekebilir.

Pamidronat alırken herhangi bir diş hekimliği prosedürü veya ameliyatı yapılmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Çeneye sızdırmazlık, şişme, uyuşma veya ağrı veya gevşek diş varsa hemen doktorunuza bildirin. Bu çene ciddi bir problemin semptomları olabilir.

Özellikle dişlerinizde veya çenelerinizde yeni tıbbi problemler konusunda doktorunuza haber verin. Bu ilacı aldıktan sonra şiddetli kemik, eklem veya kas ağrınız varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, uyluk kemiği kırıkları geliştirme riskinizi artırabilir. Bu, uzun süre kullanırsanız daha yaygın olabilir. Uyluklar, kasık veya kalçalarda donuk veya ağrılı bir ağrınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.