papaya

Yaygın isimler: Papaya, pençe ve kavun ağacı olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Papaya, içi boş bir gövde, geniş palmiye yaprakları ve uzun pürüzsüz pürüzsüz meyveleri (kavunlar) olan küçük, gür ağlı bir ağaçtır. Kavunlar genellikle yeşil bir halde toplanır ve olgunlaşmasına izin verilir. Olgunlaştığında et, tatlı ve sulu olup, diğer kavunlarla tada benzerdir.

Papaya, güney Meksika ve Orta Amerika menşeli olduğuna inanılan tropikal bir bitkidir ve şu anda dünya çapında tropik ve subtropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. C. papaya yenilebilir olgun meyveleri için yetiştirilir; Onun suyu popüler bir içecektir ve genç yaprakları, sürgünleri ve meyveleri sebze olarak pişirilir. Meyveler şeker, jöleler, koruyucular ve dondurmada kullanılan aroma kaynağıdır. Tamamen yetiştirilen fakat olgunlaşmamış meyvelerin yüzeyindeki sığ kesmeler, sütlü bir özsuyu veya süzdürme lateksinin toplanmasını, kurutulmasını ve “ham papain” olarak adlandırılmasına neden olur. Papain, süt pıhtılaştırması (rennet) Sindirim özellikleri. Amerikan birasının yaklaşık% 80’i papainle muamele görür ve soğutulduktan sonra biranın temiz kalmasını sağlar. Papain, et yumuşatıcılarında ve çiğneme sakızlarında ticari olarak en çok kullanılır. Kozmetik olarak, papain bazı diş macunlarında, şampuanlarda ve yüz kremlerinde kullanılır.

Papaya, birçok hastalık için halk tıbbında yaygın şekilde kullanılmaktadır: siğiller, mısırlar, kanserler, tümörler ve kalınlaşmış cilt için meyve suyu; Rahim kanseri, sifiliz, tropikal enfeksiyon, hemoroid kökleri veya ekstraktları ve idrardaki mineral konkresyonu gidermek; Tatlı meyve, hafif müshil veya diüretik olarak ve laktasyon, emek veya kürtajı teşvik etmek; Romatizma için olgun meyve ve idrarın alkalinize edilmesi; Bağırsak solucanları için tohumlar veya menstrüasyon veya kürtajı teşvik etmek; Sinir ağrıları ve filoid büyümeler için yapraklar olarak ya da astım rahatlığı için sigara içilen yaprakları; Ve sedef hastalığı, mantar öncesi bağırsak hastalığı, hazımsızlık için lateks veya antiseptik olarak dışardan uygulanır veya yanıklara veya haşlanmalara karşı iyileştirilir veya servikste uterusun kontratı için uygulanır.

Bazı gelişmekte olan ülkelerde, papaya’nın geleneksel kullanımı, çeşitli rahatsızlıklar için standart tedavilere alternatif olarak araştırılmaktadır. C. papaya, doğum kontrolü, antiseptik, antimikrobiyal veya diüretik olarak, parazitleri kontrol altına almak, inflamasyonu azaltmak, kan basıncını düşürmek ve kolestrolü düşürmek gibi şeker hastalığının tedavisinde kullanılan geniş tıbbi araç özelliklerine sahiptir. Bu kullanımların çoğunu desteklemek için sınırlı veri olmasına rağmen, yatak yaraları ve diğer yaraları iyileştirmek ve bağırsak solucanlarını insanlarda tedavi etmek için bazı kanıtlar vardır.

Yaraları debride etmek için ticari olarak üretilen bir merhem, Amerika Birleşik Devletlerindeki reçeteyle mevcuttur. Her 1 g, 8.3 × 105 USP biriminde papain ve 100 mg üre ihtiva eder. Sistemik papaya dozu ile ilgili spesifik tavsiyeler vermek için çok az veri var. Bir çalışma, helmintiti tedavi etmek için 20 mL balta 4 gr toz hava ile kurutulmuş papaya tohumları kullandı. Birleşik Devletlerde, meyve genellikle bir gıda olarak kullanıldığında güvenli (GRAS statüsü) olarak bilinir.

Papaya ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bu nedenle hassas insanlarda kontrendikedir.

Kullanılan bitki kısmına ve dozu uygulanmasına bağlı olarak muhtemelen güvensizdir. Kullanmaktan kaçının.

Kimse belgelenmemiş.

Papaya hassas insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Papaya lateks cildi üzerinde şiddetli bir tahriş edici ve vesicant olabilir. Papaya suyu ve papaya tohumlarının oral yolla alınması halinde olumsuz etkilere neden olma olasılığı düşüktür; Bununla birlikte, yüksek dozlarda papaya yaprakları mide tahrişine neden olabilir.

Yüksek dozlarda zehirlenmeye neden olabilecek benzil izotiosiyanat içeren bitki parçaları (örneğin, tohumlar) vardır.

Referanslar