Mesleki astım tedavileri ve uyuşturucular

Belirtilerinize neden olan işyerinin tahriş etmemesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte, bir maddenin hassasiyetine girdikten sonra, maske veya solunum maskesi kullansanız bile küçük miktarlar astım semptomlarını tetikleyebilir. Belirtilerinizi kontrol etmek ve astım ataklarını önlemek için ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Astımı tedavi etmek hem semptomları önleme hem de ilerlemiş bir astım atağının tedavisini içerir. Sizin için doğru ilaç, yaşınız, semptomlarınız, astım tetikleyicileri ve astımınızı kontrol altında tutmak için en iyi sonucu veren şey gibi çeşitli şeylere bağlıdır.

Çoğu durumda, bu ilaçların günlük alınması gerekir. Uzun vadeli kontrol ilaçlarının türleri arasında

İnhale kortikosteroidler. Bu ilaçlar flutikazon (Flovent Diskus, Flovent HFA), budesonid (Pulmicort Flexhaler), mometazon (Asmanex), siklesonid (Alvesco), beklometazon (Qvar) ve diğerlerini içerir. Bunlar en sık reçete edilen uzun süreli astım ilaçlarıdır. Bu ilaçları maksimum fayda sağlanmadan önce birkaç gün ila haftalık aralıklarla kullanmanız gerekebilir.

Uzun süreli kontrol ilaçları

Hızlı kurtarma ilaçları

İnhale kortikosteroidlerin nispeten düşük yan etki riski vardır ve genellikle uzun süreli kullanım için güvenlidir. Ağız veya boğazdaki mantar enfeksiyonu en yaygın görülen yan etkidir. Genellikle, bu ilaçları teneffüs ettikten sonra ağzınızı durulayarak önleyebilirsiniz.

Kurtarma ilaçları olarak da adlandırılan bu ilaçlar, astım atağı sırasında hızlı veya kısa süreli semptomların hafifletilmesi için veya doktorunuz önerirse egzersiz öncesi ihtiyaç duyuldukça kullanılır. Hızlı kurtarma ilaçlarının türleri arasında

Allerjiye bağlı astım tedavisi

Astımınız alerjiler tarafından tetiklenir veya kötüleşirse, alerji tedavisinden de yararlanabilirsiniz. Allerji tedavileri şunları içerir:

Sadece çabuk rahatlatıcı ilaçlara güvenmeyin

Uzun süreli astım kontrol ilaçları – örneğin inhale kortikosteroidler – astım tedavisinin temel taşıdır. Bu ilaçlar, astımı kontrol altına alarak günlük olarak kontrol altında tutar ve astım atağı geçirme olasılığınızı azaltır.

Bir astım felekiniz varsa, çabuk rahatlatıcı bir inhaler, belirtilerinizi hemen rahatlatabilir. Ancak, uzun vadeli kontrol ilaçlarınız düzgün çalışıyorsa, çabuk-rahatlatıcı inhalerinizi çok sık kullanmanız gerekmez.

Her hafta kaç puf yu kullandığınızın bir kaydını tutun. Hızlı rahatlama solunum cihazınızı doktorunuzdan daha sık kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuza danışın. Muhtemelen uzun vadeli kontrol ilaçlarınızı ayarlamanız gerekir.