Obezite ve kilo kaybı rehberi

Kilo Verme veya Obezite Neye Nedenir?

Sağlıklı bir kilo vermenin hayatı tehdit eden tıbbi durumlardan kaçınmak ve aktif bir yaşam biçimini uzatmak için önemlidir. Obezite, bir kişinin anormal derecede yüksek ve sağlıksız vücut yağ oranına sahip olduğu bir durumdur.

Sağlıklı bir kiloda kalma veya kilo verme, düzenli egzersiz, kısmen ve kalori kontrolü ile sağlıklı beslenme ve su gibi düşük kalorili sıvılar içmenin bir kombinasyonunu gerektirir.

Bir doktor, bazı tedavi planlarında kilo kaybı ilaçlarının uygun bir yardımcı olabileceğine karar verebilir. Bir hasta ve doktor bunun yerine, gastrik bypass ameliyatı gibi cerrahi kilo kaybının, ağırlık ve mevcut sağlık risklerine dayalı olarak uygun bir eylem olduğuna karar verebilir.

Kilo Kaybına Faydaları

Aşırı kilo, birçok sağlık problemi için tanınmış bir risk faktörüdür.

Dünya genelinde 500 milyondan fazla obez insan vardır ve yalnızca ABD’de 78 milyondan fazla yetişkin obeziteye sahiptir. Obezite ve ABD’de önlenebilir ölümlerin ikinci önemli nedeni.

“Kilolu” ve “obez” terimlerinin sağlık bakımında özel tanımları vardır. Fazla kilolu ve obez, belli bir boy için sağlıklı olarak kabul edilenlerden daha büyük bir ağırlık aralığının şartlarıdır. 1 Yetişkinler için, aşırı kilolu ve obezite aralıkları, vücut kitle indeksi (BMI) olarak adlandırılan bir sayı hesaplamak için ağırlık ve boy kullanılarak belirlenir. 3 Vücut yağının miktarı ile ilişkili olduğu için BMI kullanılır. BMI da önemlidir çünkü birçok kilo kaybı uyuşturucu kullanımı bir kişinin belirli bir VKİ’ye ulaşıp ulaşmadığına dayanır.

BMI kullanarak Obezite Riski Nasıl Belirlenir?

İlgili Haber Makaleleri

VKİ dışında başka faktörler, birisinin kilo ile ilişkili hastalıklar için risk altında olup olmadığını belirler. BMI’ya ek olarak, bireyin bel çevresi ve yüksek tansiyon, egzersiz eksikliği veya aile öyküsü gibi diğer hastalık veya yaşam tarzı özellikleri, obezite ile ilişkili hastalıkların öngördürücüdür. 2

Fazla kilolu veya obez olan bireylerde kilo kaybı birçok sağlık riskini azaltabilir. Çalışmalar, bazı ilaçlarla kilo vermenin, çeşitli sağlık risklerini artırabildiğini buldu.

Kaynaklar