Orto mikronor oral

Sigara içmek, kalp krizi geçirme ve inme olasılığını büyük oranda artıracaktır. Oral kontraseptif kullanan kadınlara kesinlikle sigara içmemesi önerilir.

Ortho Micronor için kullanır

Terapötik Sınıf: Endokrin Metabolik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Progestin

Noretindrone, hormonsal dengesizliğin yol açtığı düzensiz menstrüel dönemleri ve endometriyozu, sekonder amenore (önceden adet dönemi olan kadınlarda menstrüel periyotların olmaması) tedavisinde de kullanılır.

Hiçbir kontraseptif yöntem% 100 etkili değildir. Ameliyatın steril olması veya cinsel ilişkide bulunulmaması gibi doğum kontrol yöntemleri, doğum kontrol haplarından daha etkilidir. Doktorunuzla doğum kontrolüne ilişkin seçeneklerinizi tartışın.

Bu ilaç HIV enfeksiyonuna veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Korunmasız cinsel temas sonrası gibi acil kontrasepsiyon olarak yardımcı olmaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Ortho Micronor’u Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda, yaşın Ortho Micronor®’un etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, gençlerin bu ilacın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel sorunlar beklenmemektedir. Bu ilaç, genç kadınlarda doğum kontrolü için kullanılabilir, ancak menstruasyon başlamadan önce kullanılmamalıdır.

Çocuklarda noretindron asetat tabletleri kullanılması önerilmez.

Geriatrik popülasyonda, yaşın noretindronun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu ilaç yaşlı kadınlarda kullanılmamalıdır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölümde, noretindron içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Ortho Micronor’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Hormonal kontraseptifleri mümkün olduğunca güvenli ve güvenilir hale getirmek için, bunları nasıl ve ne zaman kullanacağınızı ve hangi etkilerin olacağını anlamalısınız.

Bu ilaç, hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Ortho Micronor® kullanıyorsanız

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Noretindronun Doğru Kullanımı

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Eğer 3 saatten daha uzun bir süre önce bir hap alırsanız, önümüzdeki 48 saat için başka bir doğum kontrol yöntemi kullanın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ziyaretler genellikle her 6 ila 12 ayda bir olacak, ancak bazı doktorlar daha sıklıkla talep ediyor. Doktorunuz aksini söylemedikçe, istenmeyen etkileri kontrol etmek için pelvik muayene, göğüs muayenesi ve mamogram (göğüs röntgeni) gerekebilir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Hamileliği önlemek için bu ilacı kullanıyor olsanız bile, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğe zarar verebileceğini bilmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Ortho Mikronor Kullanırken Alınacak Önlemler

Kullanımın ilk 3 ayında düzenli menstrüasyon süreleri arasında çeşitli miktarlarda vajinal kanamalar olabilir. Buna bazen hafif olduğunda lekelenme denir veya ağır olduğunda daha hızlı kanama denir.

Menstrüel bir dönemi kaçıracağınız zaman hemen doktorunuza danışın. Bir veya daha fazla tablet atladıysanız ve haplarınızı tam olarak belirtilen şekilde almamışsanız cevapsız dönemler oluşabilir. Arka arkaya iki kere kaçırsanız, doktorunuzla konuşun. Hamilelik testine ihtiyacınız olabilir.

Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız, bu ilacı derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Eski bir reçeteyi tekrar doldurmadan önce, özellikle de hamilelik sonrasında doktorunuzla görüşün. Başka bir fizik muayene gerekecek ve doktorunuz reçetenizi değiştirebilir.

Ani veya ciddi alt karın veya mide ağrınız varsa doktorunuzu hemen arayın. Bunlar ektopik hamilelik veya yumurtalık kisti belirtileri olabilir.

Sigara içiyorsanız bu ilacı kullanmayın. Doğum kontrol haplarını kullanırken sigara içiyorsanız, kalp krizi, inme veya kan pıhtısı olma riskinizi artırırsınız. Şeker hastalığınız varsa, yüksek tansiyonunuz varsa, yüksek kolesterolünüz varsa veya aşırı kiloluyorsanız, riskiniz daha da yüksektir. Sigarayı bırakmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Şeker hastalığınızı kontrol altında tutun. Kilonuzu ve kan kolesterol seviyenizi kontrol etmek için diyet ve egzersiz hakkında doktorunuza danışın.

Kontak lens giymekte sorun yaşıyorsanız veya bulanık görme, okumakta güçlük çekiyorsanız ya da tedavi sırasında veya sonrasında görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse, derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Ortho Micronor Yan Etkileri

Ortho Micronor (noretindrone)

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Anormal Uterin Kanama Mirena, Premarin, Megace, Depo-Provera, megestrol, medroksiprogesteron

Endometrioz Lupron, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, noretindrone, Ortho Tri-Cyclen

Amenoris progesteronu, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, noretindron, Prometrium

Doğum Kontrol Mirena, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Nexplanon, NuvaRing