zeytinyağı alıcının kılavuzu

Burada zeytinyağı için alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu.

Sızma “ve” bakire “zeytin yağları, ısı kullanılmadan (bu ilk basın olarak adlandırılır) petrol çıkarmak için basıldığında bir püre haline zeytin ezme tarafından işlenir. Sızma yağlar (presleme soğuk denir) zeytinler yapmak için kullanılan yüksek kalitede, onları toplama ve işleme arasında gidip toplama-uzun zeytin 24 saat içinde işlenir, yüksek serbest yağ asidi içeriği (sızma zeytinyağı 0.8 yüzde, bakire yağlar olabilir yüzde 2). sızma yağlar da bakire yağlardan daha polifenoller var.

Yağlar “süzülmüş” -ya da değil olabilir. Süzgeçlenmemiþ yağlar raf ömrünü kısaltır onları zeytin eti, minik parçacıklar var, ve bu parçacıklar şişenin dibinde yerleşmiş değil varsa bulutlu görünebilir.

“Saf” zeytinyağı ya da sadece zeytinyağı ekstra virgin ve bakir standartların altında ve ağır lezzeti ve aroması kapalı kaldırmak için işlenir. Yağ hala tekli doymamış yağ kaynağıdır rağmen, onun sağlıklı polifenollerin soyulmuş.

Işık, “” lite “ve” ekstra hafif “tamamen hafif lezzet ve / veya renk atıfta son derece rafine yağlar kullanılan pazarlama terimleri vardır, kalori içeriği azaltılmış değil.

“İtalya’nın Ürün” petrol İtalya’da işlendi anlamına gelir, ille de zeytin orada büyümüş olduğunu. Yunanistan’da veya California sadece İtalyan zeytin ya da zeytin kullanabilirsiniz yağlar bulabilirsiniz. Genellikle tek siteleri ya da belirli büyüyen bölgelerden gelen zeytinlerden yapılan bu yüksek kaliteli esnaf yağları daha farklı tatlar-ve var daha pahalıdır. Bu yağlar dışarı ararken, kalite yararlı endikasyon olarak mühürler ve belirtme arayın. İtalya’da Denominazione d’Origine Protetta (DOP), Fransa Ünvan d’Origine ContrôlÃe (AOC) ve Avrupa Birliği genelinde Menşe (DOP) Nominal (AB) söz konusu uzmanlığı ile tanınan bölgelerde üretildiği, işlendiği ve hazırlanan ürünleri belirlemek ürün. California Zeytinyağı Konseyi (COOC) ve Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) tasdik ve tat ve kalitesine göre, California ve sırasıyla AB’den, kaliteli sızma zeytin yağları iz verir.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba