Genel bakış – eisenmenger sendromu

Eisenmenger sendromu

Eisenmenger sendromu

Eisenmenger sendromu genellikle kalbin iki odası arasında bir delik (şant) geçirmenin bir komplikasyonudur. Burada, kalbin ana pompalama odaları (ventriküler septal kusur) arasındaki bir delik, pulmoner arterlere artmış kan akışına neden olur. Sonunda şant akciğerinizin atardamar duvarlarına (pulmoner arterler) onarılmaz bir şekilde zarar verir. Eisenmenger sendromu, pulmoner arterlerdeki basınç arttıkça oksijen zayıf (mavi) kanın sağdan sol ventriküle ve daha sonra vücuda akmasına neden olur ve siyanoz oluşturur. Yüksek basınç, kalbin ventrikül duvarlarının kalınlaşmasına neden olur (hipertrofi).

Eisenmenger (I-sun-meng-uhr) sendromu doğuştan (konjenital) kalp defektinin bir komplikasyonudur.

Kalbin iki odası arasında bir deliğe (şant) neden olan bir kalp kusuru, Eisenmenger sendromunun en yaygın nedenidir. Bu delik kalp ve akciğerlerdeki kanların anormal şekilde dolaşmasına neden olur. Artmış kan akışı vücudunuzun geri kalanına gitmek yerine ciğerinize döner. Akciğer arterlerindeki kan damarları sertleşip daralır ve akciğer arterlerindeki basıncı artırır. Bu akciğerlerindeki kan damarlarına kalıcı zarar verir.

Eisenmenger sendromu, akciğerdeki kan akışının artan basıncı, şönt yoluyla kan akışının yönünün tersine dönmesi için çok büyük hale geldiğinde oluşur. Kalbin sağ tarafındaki oksijen zayıf (mavi) kan sol ventriküle akar ve vücudunuza pompalanır, böylece tüm organlarınıza ve dokularınıza yeterli oksijen almazsınız.

Eisenmenger sendromu, hayatı tehdit eden, dikkatli tıbbi izlemeyi gerektiren bir durumdur. İlaçlar semptomları ve prognozu iyileştirebilir.

Eisenmenger sendromu bakımı