Oksimetazolin (oftalmik yol) tanımı ve marka isimleri

Oksimetazolin, soğuk algınlığı, toz, rüzgar, dumana maruz kalma, polen, yüzme veya giyilen lensler nedeniyle oluşan küçük tahriş nedeniyle kızarıklığın hafifletilmesinde kullanılır.

Oksimetazolin reçetesiz kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

6 yaşına kadar olan çocuklarda oksimetazolin göz damlalarını kullanmadan önce doktorunuza danışın. Çocuklardaki göz kızarıklığı alerjiler, ateşler, soğuk algınlığı ve kızamık gibi tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalıklarla ortaya çıkabilir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda oksimetazolin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Çözüm

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Geriyatrik

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bulutlu hale gelirse veya renk değiştirirse, oksimetazolin oftalmik solüsyonu kullanmayın.

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Kullanmak

Bu ilacı sadece yönettiği gibi kullanın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece daha fazla kullanmayın, daha sık kullanmayın ve bunu 72 saatten fazla kullanmayın. Bunu yapmak göz tahrişinizi kötüleştirebilir ve yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Dozlama

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Depolama

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Göz ağrısı veya görme değişikliği meydana gelirse veya göz kızarıklığı veya tahrişi devam ederse, kötüleşirse veya 72 saatten fazla sürerse, ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Bu ilaç düşük dozlarda kısa sürelerle kullanıldığında, yan etkiler genellikle nadirdir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.