Orto-novum

Yumurtalık menopozdan sonra daha az östrojen üretmeye başlar (yaşam değişikliği). Bu ilaç, daha düşük östrojen miktarını telafi etmek için reçete edilir. Estrojenler, sıcak basması ve olağandışı terleme, titreme, baygınlık veya baş dönmesi gibi menopoz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Progestinler östrojenlerin etkilerini düzenlemeye yardımcı olur.

Östrojenler birkaç nedenden dolayı reçete edilmiştir.

Ortho-Novum için kullanır

Östrojenler doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Östrojenlerin kullanımının hastayı genç hissettirmesi, cildi yumuşak tutması veya kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktireceği inancını destekleyen tıbbi kanıt bulunmamaktadır. Menopoz döneminde östrojen kullanımı, sıcak basması veya sıcak basması gibi diğer menopoz belirtilerinden kaynaklanmadığı sürece, duygusal ve sinirsel belirtilerin rahatlayacağı kanıtlanmamıştır.

Östrojenler ve progestinler yalnızca doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda östrojen ve progestinlerin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Östrojenler ve progestinler hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra kullanılması önerilmez. Gebe kalma veya gebelik devam etmenin menopoz zamanında gerçekleşmesi muhtemel değildir.

Östrojenler ve progestinler anne sütüne geçer ve içeriğini değiştirebilir veya anne sütü miktarını düşürebilir. Hemşirelik annelerinde bu ilacın kullanılması tavsiye edilmez.

Ortho-Novum’u Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz bu sınıfta bir ilaçla tedavi etmemeye veya aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, östrojen ve progestin kombinasyonu (yumurtalık hormonu tedavisi) içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Ortho-Novum’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Estrojenler ve progestinler genellikle hasta bilgileri veya talimatlar ile birlikte gelir. Bu ilacı almadan önce onları dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın veya kullanmayın. Yan etkilerin olasılığını azaltmak ve daha iyi çalışmasına izin vermek için ilacı her gün aynı saatte almaya çalışın.

Östrojen ve progestinleri ağız yoluyla alan hastalar için

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Bu tıbbın istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ziyaretler genellikle her yıl olacak, ancak bazı doktorlar daha sıklıkla talep ediyor.

Östrojen kullanımının kadınlarda meme kanseri riskini arttırıp arttırmadığı henüz bilinmiyor. Bu nedenle, göğüslerinizi olağandışı topaklar veya taburculuk için düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir sorunu doktorunuza bildirin. Doktorunuzun önerirse bir mamografi (göğüslerin x ışını resimleri) yapılmalıdır. Östrojenler alan erkeklerde meme kanseri oluştuğu için düzenli olmayan göğüs muayeneleri ve muayenehaneler doktorunuz tarafından olağandışı topaklar veya taburculuk için yapılmalıdır.

Herhangi bir laboratuvar testi yapmadan önce bu ilacı kullandığınızdan sorumlu doktora söyleyin, çünkü bazı sonuçlar etkilenebilir.

Östrojen ve progestin kombinasyonunun doğru kullanılması (ovarian hormon tedavisi)

Kadınların, östrojen yerine östrojen almaları nadiren ciddi yan etkilere sahiptir. Bu olası etkileri doktorunuzla tartışın

Östrojenlerin uzun süre kullanılması menopozdan sonra kadınlarda endometriyal kanser (rahim dokusunun kanseri) riskini artırdığı bildirilmiştir. Doz ve kullanım süresi arttıkça bu risk artmaktadır. Östrojen düşük dozlarda 1 yıldan az bir sürede kullanıldığında daha az risk vardır. Östrojen dozunuza bir progestin (başka bir kadın hormonu) eklenirse veya östrojen dozunun bir kısmının yerine geçer, risk azalır. Ameliyatla uterus çıkarılırsa (total histerektomi), endometrium kanseri riski yoktur ve östrojen ve progestin kombinasyonuna gerek kalmaz.

Östrojen kullanımının kadınlarda meme kanseri riskini arttırıp arttırmadığı henüz bilinmiyor. Bazı büyük çalışmalar artmış bir risk göstermesine karşın, günümüze kadar yapılan birçok çalışma ve bilgi bu fikri desteklemez.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Ortho-Novum Kullanırken Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Postmenapozal Belirtiler östradiol, Premarin, Estrace, Prempro, Mikrogestin Fe 1/20, Climara

Atrofik Vajinit östradiol topikal, Premarin, Estrace, Vagifem, Prempro

Ortho-Novum Yan Etkiler

Konjuge estrojenler / medroksiprogesteron

Osteoporoz hidroklorotiyazid, alendronat, Fosamax, östradiol, kalsiyum karbonat, Prolia

Atrofik Üreretit Estradiol Topikal, Premarin, Estrace, Vagifem, Prempro