Paklitaksel

Paclitaxel, yakın tıbbi gözetim altında uygun bir tıbbi ortamda uygulanmalıdır. Metastatik meme kanseri hastalarında nötrofil (bir çeşit beyaz kan hücresi) sayısı da düşük olan hastalar paklitaksel kullanmamalıdır. Kemik iliği baskılanması ve ciddi enfeksiyon riski nedeniyle paklitaksel kullanırken sık kan testleri yapılmalıdır.

Paklitaksel’i paklitakselin başka formlarıyla değiştirmeyin veya değiştirmeyin.

Bazı hastalarda meme kanseri tedavisi. Bazı hastalarda küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde karboplatin ile birlikte kullanılır. Pankreasın kanserini tedavi etmek için gemsitabin ile birlikte kullanılır. Ayrıca doktorunuz tarafından belirlenen diğer kanser türleri için de kullanılabilir.

Paclitaxel bir kemoterapi tıbbıdır. Kanser hücrelerinin bölünmesini ve büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır, bu yüzden sonunda ölürler.

Bunlardan herhangi biri geçerli ise hemen doktorunuza veya sağlık uzmanınıza başvurun.

Bazı tıbbi durumlar paclitaxel ile etkileşime girebilir. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, özellikle aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin

Bazı ilaçlar paklitaksel ile etkileşime girebilir. Başka ilaçları, özellikle aşağıdakilerden herhangi birini kullanıyorsanız, sağlık bakım sağlayıcınıza söyleyin:

Bu, meydana gelebilecek tüm etkileşimlerin tam bir listesi olmayabilir. Paklitaksel aldığınız diğer ilaçlarla etkileşim kurabilir mi, sağlık uzmanınıza danışın. Herhangi bir ilacın dozunu başlatmadan, durdurmadan veya değiştirmeden önce doktorunuza danışın.

Doktorunuzun yönlendirdiği şekilde paklitaksel kullanın. Tam dozlama talimatları için ilacın üzerindeki etikete bakın.

Paklitakselin nasıl kullanılacağıyla ilgili sorularınızı doktorunuza danışın.

Bütün ilaçlar yan etkilere neden olabilir, ancak birçok insanın yan etkisi yoktur. ORTAK yan etkilerin çoğunun devam etmesi veya rahatsız olması durumunda doktorunuza danışın

Kabızlık; öksürük; Iştah azalması; ishal; Genel rahatsızlık duygusu; saç kaybı; Hafif eklem veya kas ağrısı; mide bulantısı; Eller veya ayaklarda uyuşma, karıncalanma, ağrı veya güçsüzlük; Ağızda veya dudaklarda kızarıklıklar ve / veya yaralar; Zayıflık veya yorgunluk; kusma.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar (kızarıklık, ürtiker, kaşınma, yutkunma veya solunum zorluğu, göğüste sızlanma, kızarıklık, ağız, yüz, dudaklar, dilde veya boğazda şişme; ses kısıklığı); Baldır veya bacak kızarıklığı, şişme, ağrı veya hassasiyet; Üretilen idrar miktarında değişiklik; göğüs ağrısı; Karışıklık; kan tükürme; bayılma; Hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışı; Zihinsel veya ruh hali sorunları (örn., Depresyon); Burun kanamaları; Tek taraflı zayıflık; Deride açık yaralar; Enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık veya şişme; Soluk görünüm; Kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyma derisi; Şiddetli veya sürekli baş dönmesi, hafif baş dönmesi veya baş ağrısı; Şiddetli veya devam eden eklem veya kas ağrısı; Şiddetli veya kalıcı mide bulantısı, kusma veya diyare; Ellerde veya ayaklarda şiddetli veya sürekli hissizlik, karıncalanma, ağrı veya güçsüzlük; Şiddetli veya kalıcı mide ağrısı; nefes darlığı; konuşma bozukluğu; Ani, kuru, sürekli öksürük; Ani, açıklanamayan kilo alma; Kollar, eller, bacaklar veya ayaklarda şişme; Dehidrasyon belirtileri (örn. Ağız kuruluğu veya gözler, susuzluk artışı, halsizlik); Enfeksiyon semptomları (örneğin, ateş, titreme, boğaz ağrısı); Karaciğer problemleri (örn. Koyu renk idrar, soluk dışkı, sürekli iştah kaybı, cildin veya gözlerin sararması); Olağandışı morarma veya kanama; Alışılmadık yorgunluk veya zayıflık; Görme değişiklikleri (örneğin; bulanık görme); Ağızda beyaz lekeler var.

Bu, meydana gelebilecek tüm yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yan etkiler hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri uygun ajansa bildirmek için lütfen FDA’ya Raporlama Sorunları Rehberi’ni okuyun.

1-800-222-1222 (Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği), yerel zehir kontrol merkeziniz veya acil servise hemen başvurun.

Paclitaxel genellikle bir sağlık uzmanı tarafından işlenir ve saklanır. Paklitaxel’i çocukların ulaşamayacağı yerlerden uzak tutun ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Bu bilgiler, paklitaksel veya diğer ilaçların alınıp alınmamasına karar vermek için kullanılmamalıdır. Hangi ilaçların sizin için uygun olduğuna karar vermek için yalnızca sağlık uzmanınız size bilgi ve eğitim verir. Bu bilgi herhangi bir tıbbın herhangi bir hastayı veya sağlık durumunu tedavi etmek için güvenli, etkili veya onaylanmış olduğunu onaylamamaktadır. Bu sadece paclitaxel ile ilgili genel bilgilerin kısa bir özetidir. Paklitaksel için geçerli olabilecek olası kullanımlar, yönergeler, uyarılar, önlemler, etkileşimler, olumsuz etkiler veya riskler ile ilgili tüm bilgileri DEĞİLDİR. Bu bilgi, özel bir tıbbi tavsiye değildir ve sağlık uzmanınızdan aldığınız bilgilerin yerini almaz. Paklitaksel kullanmanın yararları ve riskleri hakkında eksiksiz bilgi için sağlık uzmanınızla görüşün.