Palyatif bakım: kimin için?

Meme kanseri için adjuvant kemoterapi alıyorum ve doktorum palyatif bakım uzmanımı önerdiğini önerdi. Bu benim prognozum iyi olmadığı anlamına mı geliyor?

Şart değil. Palyatif bakım ciddi bir hastalık teşhisi konan ve bu hastalıktan veya tedavisinden semptomlar gösterebilen herkes içindir. Palyatif bakım uzmanının amacı, karşılaşabileceğiniz herhangi bir belirti ve semptomun azaltılması ve sizi daha rahat hissettirmektir.

Palyatif bakım genelde hastalığa yakalanmış hastalar için olan bakım evi bakımı ile karıştırılır. Bakıcı bakım görevlileri palyatif bakım sağlar, ancak yalnızca yaşamın sonu değil, bir hastalık sırasında herhangi bir zamanda hafifletici bakım verilebilir.

Bir hafifletici bakım uzmanı, doktorunuz ve papaz, rehber, hemşire ve diğer profesyonellerden oluşan bir ekiple birlikte tedavi sırasında karşılaştığınız belirtileri ve belirtileri azaltmak için kişiselleştirilmiş bir plan hazırlar. Bu, tedavinizi tamamlamanıza ve sizin için önemli olan şeyleri yapmaya devam etmenize izin veren bir yaşam kalitesini sürdürme olasılığınızı arttırabilir.

Son yıllardaki veriler, belirli kanser tipleri olan insanlar için palyatif bakım hizmetlerinin erken kullanılmasının kendilerini daha iyi hissettirmekle kalmamakta; aynı zamanda yalnızca standart tedaviye katılan insanlara kıyasla daha uzun yaşamanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

İle