Sinir sisteminin paraneoplastik sendromları neden olur

Paraneoplastik sendromlara, kanser hücreleri doğrudan sinir fonksiyonlarını bozan, kanser yayılımı (metastaz) veya enfeksiyonlar veya tedavi yan etkileri gibi diğer komplikasyonlar tarafından neden değildir. Bunun yerine, bağışıklık sisteminizin aktivasyonu sonucunda kanserin yanında ortaya çıkarlar.

Araştırmacılar, paraneoplastik sendromların, T hücreleri olarak bilinen antikorlar ve bazı beyaz kan hücreleri olmak üzere bağışıklık sisteminin kanserle mücadele yetenekleri olduğuna inanıyorlar. Sadece kanser hücrelerine saldırmak yerine, bu bağışıklık sistemi ajanları sinir sisteminin normal hücrelerine saldırır ve nörolojik rahatsızlıklara neden olur.

Diğer nörolojik sorunlar kanserlerle ilişkili olabilir. Örneğin, beyninizde veya omurilikte tümörler gelişebilir. Sinir sistemi dışı tümörler sinir sisteminde hasara neden olan doku hasarına neden olabilir. Örneğin, bir tümör bir siniri veya omurili sıkıştırabilir.

Kanserler hücreleri ana büyüme alanından (metastaz) vücudun diğer alanlarına göç edebilir. Örneğin akciğerlerinizdeki habis hücreler beyninize metastaz yapabilir.

Diğer kansere bağlı nörolojik problemler

Ayrıca, radyasyon terapisi ve kemoterapi gibi kanser tedavileri nörolojik fonksiyonları etkileyebilir. Bununla birlikte, benzer bulgular ve belirtiler gösterse de, kanserin bu komplikasyonları paraneoplastik sendrom olarak düşünülmemektedir.