ostomi bakımı: gereçleri, boşaltma, sulama, ve daha fazlası

Sizin için bakım; Ostomi sizi korumanın önemli bir parçasıdır; yaşam kalitesi. Sen gerekecektir

Yara, ostomi ve kontinans hemşireler (WOCNs) ar; Bazı tıp merkezlerinde bulunan sizin için bakım nasıl öğrenmenize yardımcı olacak; Ostomi.

Bu konu için bakım kapakları; kolostomi ya da ileostomi sadece. Bu arabayı kapsamaz; için ; Ürostomi.

Nasıl ostomi için ilgileniyorsun?

Sizin için uygun bakım; Ostomi boşaltın ve keseyi nasıl değiştirileceği öğrenme ve izlemek için bilmeden içerir.

Bazı insanlar choos; t; Bir kolostomi sulama. Sulama bir prosedür I; Eğer teşvik ve whe kontrol etmek için düzenli bir seferde bağırsakları temizlemek eder; Eğer katı atıkların ortadan kaldırır.

Not: Bir bebek veya chil bakmakta ise; ostomi ile, aynı bilgi ve prosedürler genellikle geçerlidir. Ama inci; ostomi kese küçük olacak ve büyük olasılıkla daha sık değiştirilmesi gerekir; Farklı yapıştırıcılar keseyi bağlamak için kullanılan olabilir, çünkü bir çocuğun cildi i; Bir yetişkinin cildi daha hassas. Yaran, ostomi ve kontinans nurs; (WOCN) bir ostomi ile çocuğun bakımı için nasıl öğrenmenize yardımcı olacak; Sulama çocuklar için uygun değildir.

Ostomi poşetler olabilir b; boşaltılabilir ya da kapalı. Boşaltılabilir kese bir önleme amaçlı izin vermek için bir ucunda açılır; o. Kapalı kılıf arasında yerleştirilmiş ve gerektiğinde yenisiyle değiştirilir.

kese atık ve gaz ile doldurur. Bu pouc boşaltmak için en iyisidir; Bu yarım tam üçte biri olduğunda. Bu ulaşmasını keseyi engeller; tam ve ağır ve kapalı çekerek. Birçok kişi rutin kese her tim boşaltın; Onlar idrar.

Ne sıklıkla ostomi torbası değiştirme var stoma ve ne tercih türü de dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır. Bazı torbalama sistemleri günlük olarak değiştirilmektedir. Diğerleri her 3 ila 7 gün değiştirilir. Sen kese o bir sızıntı varsa daha sık torbalama sistemini değiştirmek gerekebilir; kaşıntı ya da bariyer altında yanan. kese kendisi genellikle boşaltılır veya değiştirme; Her bağırsak hareketinden sonra.

senin kese altında cilt, kırmızı tahriş, ya da kaşıntı ise; Eğer cildinizi tedavi etmek gerekir. Bu adımları takip et

Eğer cilt tahrişine yaşamaya devam ederseniz, size danışmak; yara, ostomi ve kontinans hemşire (WOCN) veya başka bir hemşire ya da doktor.

Bir colostom sulama; bir inci uyarır, çünkü atık ortadan kaldırılması üzerinde daha fazla kontrol sağlar; bağırsak düzenli bir seferde çalışması için. Tipik olarak, aynı um yapılır; her gün ya da her gün. Eğer sulamak, yalnızca bir kapak ya da pa gerekebilir; senin stoma üzerinde ve bir ostomi kese gerek olmayabilir.

Çocuklar hiçbir yapmak; sulama kullanın.

Sadece bir kolostomi sulanabilir. Sen canno; Bir ileostomi sulamak.

Bir kolostomi sulamak için, hav gerekir; Aşağıdaki tüm donanımları dahil olmak üzere, hazır malzemeleri

Bir iki parçalı kese sistemi genellikle fo kullanılır; sulama. Bir hemşire veya doktor nasıl kolostomi sulamak için size gösterecektir. th; aşağıdaki gibi basit bir işlemdir.

İşte izlemek için bazı şeyler vardır. eğer doktorunuzu arayın

Deitz D Gates J (2010). Temel ostomi yönetimi, bölüm 1. Hemşirelik, 40 (2): 61-62.

Deitz D Gates J (2010). Temel ostomi yönetimi, bölüm 2. Hemşirelik, 40 (5): 62-63.

E. Gregory Thompson, MD – İç Tıp Teknisyenliği; Arvydas D. Vanagunas, MD – Gastroenteroloji

14 Kasım 2014