Çocuklarda kronik böbrek hastalığı için beslenme

Çocuklarda Kronik Böbrek Hastalığı İçin Beslenme

Kronik böbrek hastalığı (CKD) nedir?

Kronik böbrek hastalığı (CKD) nedir ?; Beslenme, CKD’li çocuklar için neden önemli? Enerji neden CKD’li çocuklar için önemli? Neden CKD’li çocuklar için önemli protein bilmek ?; Neden sodyum hakkında bilmek CKD’li çocuklar için önemlidir ?; Potasyumu bilmek CKD’li çocuklar için neden önemlidir? KKD’li çocuklar için fosforu bilmek neden önemlidir ?; KKD’li çocuklar için sıvı alımının düzenlenmesi neden önemlidir; CKD’li bebekler için bazı özel problemler nelerdir ?; Laboratuar raporlarının anlaşılması ve tutulması, CKD’li bir çocuğa sağlıklı gıda seçenekleri sunabilir mi? Unutulmaması Gereken Hususlar;

Birçok organizasyon, hastalara ve tıp profesyonellerine destek sağlar. Böbrek ve Ürolojik Hastalıklar Örgütlerinin tam listesini görüntüleyin. (PDF, 345 KB)

Kronik böbrek hastalığı, böbreklerin uzun süreler boyunca daha az etkili şekilde işlev görmesine neden olan herhangi bir hastalıktır. KBH’nin erken evrelerinde böbrekler çalışmaya devam eder. Sadece sağlıklı böbreklerin yanı sıra işlerini de yapmazlar. Böbrek işlevindeki azalma yavaşça gerçekleştiğinden çocuğun vücudu, çocuğun göründüğü veya hissettikleri şekilde herhangi bir değişiklik yapmadan uyarlanabilir. Zamanla, kan fosforundaki küçük artışlar gibi küçük değişiklikler, sağlıksız seviyelere kadar gelişebilir. Böbrek hastalığı kötüleşirken, çocukta zayıf kemik, iştahsızlık, enerji eksikliği ve büyümenin yavaşlaması gibi CKD semptomları daha şiddetli olabilir.

Doğru gıdaları yiyerek KBB’den gelen sağlık sorunları önlenebilir veya geciktirilebilir. Her çocuğun iyi bir beslenmeye ihtiyacı vardır, ancak beslenme hakkında bilgi sahibi olmak, böbrek hastalığı olan bir çocuğun ebeveynleri veya velileri için hayati önemdedir; çünkü çocuğun diyeti böbrek fonksiyonunu etkileyebilir. Böbrekler sırayla çocuğun sağlığını ve büyümesini etkileyebilir.

Beslenme CKD’li çocuklar için neden önemlidir?

Böbrekler, vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için birçok şey yapar. Böbrekler atıkları ve ekstra suyu kanından uzaklaştırır ve idrar yaparlar. Kan içinde dolaşan tuzları (sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor) dengelerler. Ve bunlar, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına, kan basıncının kontrol edilmesine ve kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olan hormonlar adı verilen doğal kimyasalların salımını kontrol eder.

Yüksek potasyum meyvelerinden ve sebzelerden kaçınmak; Orta miktarda potasyum ile meyve ve sebzelerin sayı ve porsiyon boyutlarının azaltılması; Kaynar patates ve fasulye suyundaki potasyumu çıkarmak; Yüksek potasyum gıdalar ve potasyum katkılı gıdalardan kaçınmak için beslenme etiketlerini kontrol etme

Böbrekler normal şekilde çalışmazsa, bir çocuğun büyümesi yavaşlayabilir. Çocuğun sağlık ekibi çocuğun bakıcılarıyla birlikte çocuğun büyümesini sürdürmek için doğru miktarda besin aldığından emin olmak için çalışacaktır. Ekip, farklı zamanlarda çocuğun yemesi gereken yiyecek miktarını ve çeşidinde değişiklikler önerebilir. Gıdalardaki besin maddeleri hakkında bilgi sahibi olmak, bakıcıların çocuğunuzun diyetinde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır. Bekçiler, çocuğun diyetinde büyük değişiklikler yapmadan önce daima çocuğunuzun sağlık ekibiyle görüşmelidir.

Kronik böbrek hastalığı (CKD), böbreklerin uzun süreler boyunca daha az etkili şekilde işlev görmesine neden olan herhangi bir hastalıktır; ÇKD çocuklarda zayıf kemik, iştahsızlık, enerji eksikliği ve yavaşlamış büyüme gibi sorunlara neden olabilir .; Doğru yiyecekleri yiyerek KBB’den gelen sağlık sorunları önlenebilir veya geciktirilebilir .; KKD’li çocuklar, iştahsızlıkları yüzünden yemekten kaçınmaya eğilimlidirler. Az miktarda enerji almak, aktivitenin azalmasına, yetersiz büyümeye ve enfeksiyona karşı direncin azalmasına neden olabilir .; Bekçiler, sağlık bakım ekibi ile çocuklarının diyetindeki protein miktarı ve protein kaynakları hakkında konuşmalıdır. Protein, kas, kemik, cilt, organlar ve kanları inşa etmeye ve korur. Ancak proteinler, böbrekler tarafından kandan uzaklaştırılması gereken atık maddelere dönüşür .; Bazen doktorlar, böbrekler üzerindeki yükü hafifletmek için CKD’li kişilerin orta veya az miktarda protein tüketmelerini önerirler .; CKD’li bazı çocuklarda çok az sodyum dehidrasyona ve kilo alımında zayıflamaya neden olabilir. Çok fazla sodyum susuzluğunu artırabilir, kan basıncını artırabilir ve akciğerlerinde fazla kilo artışı veya sıvı birikmesine neden olan su tutulmasına neden olabilir .; CKD hastaları, potasyumu kullanan tuz ikame maddelerinden kaçınmalıdırlar .; Potasyum kalp atışlarını düzenli olarak tutar ve kaslar doğru çalışır. Çok az veya fazla potasyum kalp ve kas problemlerine neden olabilir .; Kan fosfor seviyeleri yüksek olduğunda, sağlıklı böbrekler fazladan fosforu kandan çıkarır ve idrara hareket ettirir. KBH’li çocuklarda böbrekler fosforu atmaktan kötü bir iş çıkarır ve kan fosforu seviyeleri çok yüksek olabilir .; Bir çocuğun böbrekleri başarısız olursa ve çocuğa diyalize başlarsa, bekçilerin çocuğun içeceğini ne kadar sınırlamaları gerekebilir, çünkü bir diyaliz seansı yalnızca sınırlı miktarda sıvı çıkarır; Çoğu bakıcı, test sonuçlarını takip etmenin çocuğun ne kadar iyi yaptıklarını görmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Herkes büyümek ve aktif olmak için yiyeceklerden enerjiye ihtiyaç duyar. KKD’li çocuklar, iştahsızlıkları yüzünden yemekten kaçınmaya eğilimlidirler. Çok az enerji almak, aktivitenin azalmasına, yetersiz büyümeye ve enfeksiyona karşı direncin azalmasına yol açabilir. Büyüme, bir çocuğun boyunu ve kilosunu, yaşlara göre çocuklar için normal aralıkları gösteren bir büyüme şeması ile karşılaştırarak değerlendirilir. Çocuğun enerji ihtiyacı, yaşa, boy ve kiloya bağlı olarak değişir. Diyetteki enerji miktarı, bir kişinin yiyen besindeki kaloriyi sayarak ölçülür. Sağlık ekibi çocuğun günlük kalorik ihtiyaçlarını belirleyebilir. Bir çocuk mümkün olmadığı kadar büyümezse, sağlık ekibi çocuğun diyetine kalori eklemek için sağlıklı yollar önerebilir. Beslenme tüpleri çoğu zaman bebekler için kullanılırken, daha büyük çocuklar ve ergenler de onlardan fayda sağladığında durumlar ortaya çıkar.

Yetişkinlerde Erken Kronik Böbrek Hastalığı İçin Beslenme; Yetişkinlerde İleri Kronik Böbrek Hastalığı İçin Beslenme; Çocuklarda Kronik Böbrek Hastalığı İçin Beslenme

Protein herhangi bir diyetin vazgeçilmez bir parçasıdır. Protein, kas, kemik, cilt, organlar ve kanları inşa etmeye ve korur. Bazı proteinler hastalıklarla savaşmaya ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Tüm proteinler böbrekler tarafından kandan uzaklaştırılması gereken atık maddelere dönüşürler. Vücuttan daha fazla protein tüketilmesi böbreklere fazladan bir yük getirebilir ve böbrek fonksiyonunun daha hızlı düşmesine neden olabilir. Aşağıdaki tabloda, bazı en sık rastlanan protein içeriğinden en düşük protein içeriğine kadar listelenen boyutlara göre, bazı ortak gıdaların protein içeriği gösterilmektedir.

Doktorlar bazen KBK’li kişilerin orta veya az miktarda protein tüketmelerini önerir. Bununla birlikte, CKD’li çocuklarda, kısıtlayıcı protein yeterli büyümeyi önleyebilir ve malnütrisyona neden olabilir. CKD’li çocuklar için, hedef, büyüme için yeterli protein yiyin ancak yüksek protein alımı önlemektir.

Bekçiler, sağlık bakım ekibi ile çocuklarının diyetindeki protein miktarı ve protein kaynakları hakkında konuşmalıdır. Yumurta, süt, peynir, tavuk, balık ve kırmızı et gibi hayvan kaynakları, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitlerden daha fazlasını içerir, ancak dengeli bir vejetaryen diyet de bu besin maddelerini sağlayabilir. Sağlık ekibi, çocuğun protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için diyet değişiklikleri önerebilir.

Aşağıdaki tablo CKD’li çocuklar için günlük protein ihtiyacını yaşa ve kiloya göre sunmaktadır.

Diyaliz proteinleri kandan uzaklaştırdığından diyalizdeki bir çocuk daha fazla protein tüketir. Gerekli protein miktarı diyaliz türüne bağlıdır. Hemodiyalizde kan, tüpler vasıtasıyla vücudun dışındaki bir filtreye akıtılarak ve daha sonra başka bir dizi tüp vasıtasıyla vücuda giderek süzülür. Diyaliz solüsyonu diyaliz solüsyonu denilen sıvı bir torbadan çocuğun karnına boşaltıldığında, kandan atık ve ekstra su emer ve ardından karından boşaltılırken, peritoneal diyalizde kan filtrelenir. Peritoneal diyaliz hemodiyalizden daha fazla protein çıkarır.

Enerji neden CKD’li çocuklar için önemlidir?

Örneğin, tabloya göre, diyaliz öncesi CKD olan 10 yaşında çocuğun vücut ağırlığının her kilosu için günde 0.45 gram proteine ​​ihtiyacı olacaktır. Günlük protein ihtiyacını bulmak için kilosu kilogramı 0.45 ile çarpılmalıdır. Çocuk 60 kilo ağırlığındaysa, günde 27 gram proteine ​​ihtiyaç duyar.

Bir çocuğu bu miktarda protein ile sınırlamak zor olabilir, çünkü bazı gıdalar bu proteini tek bir porsiyonda içeriyor. Sandviçlerin yarısı kesilmelidir. Ayrıca protein içeren çorba ve sebzelerin daha küçük kısımları da servis edilmelidir.

Aynı çocuk hemodiyaliz başlıyorsa, vücut ağırlığının her kilosu için 0,6 gram protein gerekir. Günlük protein ihtiyacı 36 grama kadar çıkar.

Periton diyalizinde oğlanın günlük gereksinimi kilolarda 0.8 grama kadar çıkmaktadır. Bu nedenle günde 48 gram proteine ​​ihtiyaç duyulacaktı.

Bir çocuğun protein ihtiyacı zamanla değişir, bu nedenle bakıcılar bu ihtiyaçları sağlık ekibi ile tartışmalıdır.

Bir mineral olan sodyum, birçok vücut fonksiyonları için önemlidir. CKD’li bazı çocuklarda çok az sodyum dehidrasyona ve kilo alımında zayıflamaya neden olabilir. Öte yandan, fazla sodyum susuzluğunu artırabilir, kan basıncını artırabilir ve cildin aşırı kilo almasına veya sıvı birikmesine neden olan su tutulmasına neden olabilir.

Sodyum, sıradan sofra tuzunda ve soya sosu ve teriyaki sosu gibi pek çok baharatta bulunur. Yetişkinler için önerilen günlük sodyum miktarı, 1 çay kaşığı masa tuzunda bulunan 2,300 miligramdan (mg) fazla değildir. Konserve gıdalar, bazı dondurulmuş gıdalar ve çoğu işlenmiş gıdalar büyük miktarda masa tuzuna sahiptir. Cips ve kraker gibi bazı aperatif yiyecekleri de tuz oranı yüksektir. Bir çocuğun ihtiyaç duyduğu sodyum miktarını bulmak, çocuğun sahip olduğu CKD tipi, ciddiyeti, çocuğun yaşı ve bazen diğer faktörler tarafından karmaşık hale gelir. Koruyucuların çocuğun diyetine sodyum sınırlaması veya sodyum eklenmesi gerekebilir. Bekçiler çocuğunuzun sağlık ekibi ile çocuğunuzun ne kadar sodyum içermesi gerektiği konusunda konuşmalısınız.

Gıdaların sodyum içeriği, beslenme etiketleri üzerinde listelenmiştir. “Sodyum içermeyen” veya “düşük sodyum içeren” gıda ürünlerini seçmek çocuğun diyetinde sodyumun azalmasına yardımcı olabilir. İşlenmiş gıdalara neredeyse tüm taze sebzeler ve işlenmemiş taze et tercih edilir. Limon suyu veya acı biber sosu gibi sodyum içermeyen veya düşük sodyum içeren çeşnikler de lezzet katarken sodyum alımını azaltmaya yardımcı olabilir. Potasyum kullanan tuz ikame maddelerinden kaçınılmalıdır.

Aşağıdaki tabloda, federal yönergelerde tanımlandığı üzere, “sodyum içermeyen” veya “düşük sodyum” gibi gıda etiketleri üzerindeki sodyum taleplerinin anlamları açıklanmaktadır.

Potasyum kalp atışlarını düzenli olarak tutar ve kaslar doğru çalışır. Çok az veya fazla potasyum kalp ve kas problemlerine neden olabilir. Kan potasyumu seviyeleri yüksek olduğunda, sağlıklı böbrekler ekstra potasyumu kandan çıkarır ve idrara taşır. CKD’li çocuklarda böbrekler potasyumu uzaklaştırmak için kötü bir iş çıkarır ve kan potasyumu seviyeleri tehlikeli derecede yüksek olabilir.

CKD’li çocuklar için protein hakkında bilmek neden önemli?

Potasyum, muz, patates, avokado ve kavun gibi birçok meyve ve sebzede bulunan bir maddedir. KKD’li çocuklar, potasyum düzeylerinin normal aralıkta olduğundan emin olmak için kanlarını düzenli olarak kontrol ettirmelidir. Çocuğun potasyumu yükselmeye başlarsa, bekçilerin çocuğun diyetinde potasyum miktarını sınırlandırmak için aşağıdaki yöntemlerden bazılarını denemeleri gerekir

Aşağıdaki tabloda, bakıcıların CKD ile çocuklarına sunabileceği düşük potasyum alternatifleri için bazı yüksek potasyum gıdalar ve öneriler sunulmaktadır.

CKD’li çocuklar için sodyum hakkında bilmek neden önemli?

Kaynak: Potasyum: Kronik Böbrek Hastalığı İle İlgili İpuçları

Fosfor, kemiklerdeki kalsiyum miktarını düzenlemeye yardımcı olur. Kan fosfor seviyeleri yüksek olduğunda, sağlıklı böbrekler ekstra fosforu kandan çıkarır ve idrara taşır. CKD’li çocuklarda, böbrekler fazladan fosfor giderme konusunda kötü bir işe sahiptir. Bir çocuğun kan fosfor seviyeleri çok yüksek olduğunda, fosfor kemiklerin kalsiyumunu çekerek kemikleri zayıflatır ve kırılma olasılığı artar. Kötü kemik büyümesi küçük boylara yol açar. Çok fazla fosfor da kaşıntılı cilt ve kırmızı gözlere neden olabilir.

Fosfor, birçok gıda, özellikle süt ürünleri, et, kuru fasulye, bezelye, kola, fındık ve fıstık ezmesi gibi yüksek proteinli gıdalarda bulunan bir maddedir. Bekçiler, CKD’li bir çocuğun ne kadar besinsel fosfor gerektiğini öğrenmeli ve çocuğun bu sınırlar içinde kalmasına yardımcı olması için beslenme etiketlerini okumalı. Aşağıdaki tabloda, yüksek fosforlu gıdalar ve bekçilerin yerine sunabileceği düşük fosforlu alternatifler için öneriler sunulmaktadır.

Kaynak: Fosfor: Kronik Böbrek Hastalığı İle İlgili İpuçları

CKD ilerledikçe, bir çocuğun kandaki fosfor konsantrasyonunu düşürmek için kalsiyum asetat (PhosLo), sevalemer hidroklorür (Renagel), lantanum karbonat (Fosrenol) veya kalsiyum karbonat gibi yemeklerle fosfat bağlayıcısı kullanması gerekebilir. Bu ilaçlar midede emilirken sünger gibi etki eder veya fosforu bağlarlar. Bağlı olduğu için, fosforun tamamı kana karışmaz. Bunun yerine, bir kısmı dışkıyla birlikte vücudun dışına atılır.

Potasyumu bilmek CKD’li çocuklar için neden önemlidir?

Böbrek hastalığının erken döneminde, bir çocuğun hasar görmüş böbrekleri, idrarı çok fazla veya çok az üretebilir. Çocuk az miktarda idrar üretirse, yüzü şişerse, bacaklar, kollar veya karın veya yüksek tansiyon gelişebilir. Böbrekler çok fazla idrar üretirse, çocuğun dehidrasyon riski vardır. Bekçiler, çocuğun ürettiği idrar miktarında bir değişiklik fark ettiyse veya şişme fark ederse sağlık ekibine bilgi vermelidir.

KKD’li çocuklar için fosforu bilmek neden önemlidir?

Bir çocuğun böbrekleri başarısız olursa ve çocuğa diyalize başlanırsa, bekçilerin çocuğunuzun içeceğini ne kadar sınırlamaları gerekebilir, çünkü bir diyaliz seansı yalnızca sınırlı miktarda sıvı çıkarır. İnsanlar içtikleri miktarı genellikle yediği sodyum miktarı ile ilgilidir. Susuzluk bir sorun oluşturuyorsa, bekçileri aşırı susuzluğunu kontrol altına alma yolları hakkında çocuğunuzun sağlık ekibi ile konuşmalısınız.

KKD’li çocuklar için sıvı alımının düzenlenmesi neden önemli?

Bebekler çok hızlı büyürler, sağlık ekibi yaşamının ilk yılında CKD’li bir çocuğu daha yakından takip etmelidir. Çocuğun doğru miktarda sıvı ve besin maddesi aldığından emin olmak için sıklıkla ekstra takviyeli, kalorili arttırıcı özel formüller verilecektir. Bir bebek büyüme için gereken miktarı içemezse, doktor tüp beslemeyi önerebilir. Tüp besleme çok ses getirebilirken, tecrübe, bir çocuğun büyüme ve gelişmeyi teşvik etmek için gerekli tüm sıvı ve besleyici maddeleri aldığından emin olmanın en iyi yol olduğunu gösterdi.

CKD’li bebekler için bazı özel problemler nelerdir?

Bir çocuğun CKD’si varsa, çocuğun sağlık ekibi düzenli kan testleri düzenler. Çoğu bakıcı, test sonuçlarını takip etmenin çocuğun ne kadar iyi yaptıklarını görmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Bekçiler, çocuğun laboratuar raporlarının kopyalarını isteyebilir ve normal sonuçların dışında herhangi bir sonucu belirterek açıklamalar yapmalarını isteyebilir. Bir çocuğun raporlarını okumayı öğrenmek, bakıcıların çocuğun yiyen gıdaların sağlık sonuçlarını nasıl etkileyebileceğini anlamalarına yardımcı olur. Bekçiler, daha sağlıklı yiyecek seçenekleri konusunda çocuğun sağlık ekibiyle konuşmalıdır.

Aşağıdaki bilgi dokümanları ve broşürler ve diğer bilgiler, aşağıda listelenen organizasyonlardan talep edilebilir. Bu kaynakların çoğunu çevrimiçi olarak verilen web adreslerinden de bulabilirsiniz.

Güvenle Dışarıda Yemek: Böbrek Hastalığı Olan Hastalar İçin Bir Kılavuz; Kronik Böbrek Hastalığı Olan Çocuklarda Beslenme; Ulusal Böbrek Vakfı; 30 Doğu 33. Cadde; New York, NY 10016; Telefon: 1-800-622-9010 veya 212-889-2210; Faks: 212-689-9261; İnternet: www.kidney.org

Laboratuar raporlarının anlaşılması ve tutulması, CKD’li bir çocuğa sağlıklı besin seçimleri yapmada nasıl yardımcı olabilir?

Kronik Böbrek Hastalığı Olan Kişiler İçin Sağlıklı Bir Yiyecek Rehberi; Beslenme ve Diyetetik Akademisi; 120 Güney Riverside Plaza, Suite 2000; Chicago, IL 60606-6995; İnternet: www.eatright.org

Unutulmaması Gereken Hususlar

Ek Okuma

Kronik Böbrek Hastalığı Serisi Beslenme Hakkında

Böbrek Test Sonuçları; Çocuklar İçin Diyet İkilemi Çözümü; Amerikan Böbrek Hastaları Birliği; 3505 East Frontage Yolu, Suite 315; Tampa, FL 33607; Telefon: 1-800-749-2257 veya 813-636-8100; Faks: 813-636-8122; E-posta: info@aakp.org; İnternet: www.aakp.org

Kronik Böbrek Hastalıkları Serisi için Theernment Beslenme üç bilgi föyleri içerir

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

USernment herhangi bir ticari ürünü veya şirketi onaylamaz veya onaylamaz. Bu belgede görünen ticari, tescilli veya şirket adları, sağlanan bilgiler bağlamında gerekli görüldükleri için kullanılır. Bir ürün belirtilmemişse, ihmal ürünün yetersiz olduğuna işaret etmez veya ima eder.

Onlar teşekkür etmek istiyor; MD, Barbara Fivush, MD, Steve Wassner, MD, John Brandt, MD, Deepa Chand, MD, Ira Davis, MD, Stuart Goldstein, MD, Ann Guillot, MD, Joseph Flynn, Pediatrik Nefroloji Amerikan Topluluğu (ASPN) , Deborah Kees-Folts, MD, Juan Kupferman, MD, Gary Lerner, Tej Mattoo, MD, Alicia Neu, MD, Cynthia Pan, MD, William Primack, MD ve Michael Somers, MD, ASPN Klinik’in tüm üyeleri İşler Komitesi

Mart 2012