Damar içi palifermin

Terapötik Sınıf: Protectant, Dental

Palifermin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Keratinosit Büyüme Faktörü

Palifermin sadece bir doktor tarafından doğrudan gözetim altında verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Palifermin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Palifermine veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın palifermin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaş ile palifermin enjeksiyonunun etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar geriatrik özel bir sorun saptanmamıştır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Palifermin kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Palifermin aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle palifermin kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı palifermin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşireden veya başka bir eğitimli sağlık uzmanından bir hastanede palifermin verilir. Palifermin, damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Palifermin, kanser tedavisinden 3 gün üst üste ve ardışık 3 gün boyunca, toplam 6 doz için verilir.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Palifermin bazı tümörlere (kan veya kemik iliği tümörleri değil) büyümesine neden olabilir. Başka herhangi bir tümör veya kanser türü olsaydı derhal doktorunuza bildirin.

Palifermin aldıktan sonra aşağıdaki belirtilere sahipseniz, döküntü, kaşınma, cildin kızarması, dil şişmesi veya ağızda olağandışı bir tadı varsa hemen doktorunuza bildirin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Palifermin’in Doğru Kullanımı

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Mukozit, klorheksidin topikal, Peridex, sodyum hiyalüronat topikal, Caphosol, PerioChip, Gelclair, Periogard, NeutraSal, Aquoral, Kepivance, palifermin

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için palifermin destek grubuna katılın.

Palifermin Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Palifermin Yan Etkiler

Palifermin