Omontys

Omontys nedir

Omontys, diyalize giren kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda anemi (vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliği) tedavisinde kullanılır.

Omontys, diğer koşullardan kaynaklanan anemiyi tedavi etmek için değildir. Bu ilaç, diyalizde olmayan insanlarda kullanılmaz.

Omontys, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Peginsatide alerjiniz varsa veya tedavi edilmemiş veya kontrolsüz yüksek tansiyonunuz varsa Omontys’i kullanmamalısınız.

Kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, kanser, nöbet bozukluğu, kan hücresi veya pıhtılaşma bozukluğu (orak hücre anemi veya hemofili gibi) veya inme, kalp öyküsü varsa Omontys’i kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildirin Saldırı veya kan pıhtısı.

Omontys’i kullanmaya başladıktan sonra diğer ilaç dozlarınızın değiştirilmesi gerekebilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Omontys’in durumunuza yardım ettiğinden emin olmak için demir ve kan hücrelerinin sık kan testleriyle kontrol edilmesi gerekecektir. Kan basıncınızın da sıklıkla kontrol edilmesi gerekecektir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Omontys’i kullanmadan önce

Zayıf, kafa kafalı veya nefes darlığı hissediyorsanız veya cildiniz soluk görünüyorsa doktorunuzla iletişim kurun. Bunlar, vücudunuzun bu ilaca yanıt vermeyi bıraktığı işaretler olabilir.

Omontys, kalp krizi veya felç gibi hayatı tehdit eden kalp veya dolaşım sorunlarınız riskini artırabilir. Bu risk, Omontys’i ne kadar uzun süre kullanırsanız artıracaktır. Göğüs ağrısı, ani uyuşma ya da güçsüzlük, şiddetli baş ağrısı, görme ya da konuşma sorunları, ani öksürme, kanın öksürmesi, bacağınızda ağrı ya da sıcaklık, soğuk algınlığı ya da sıcaklar gibi kalp ya da dolaşım sorunlarının belirtileri varsa, acil tıbbi yardım isteyin. Tansiyon hissi, nefes darlığı, hızlı kilo alma veya hemodiyaliz damar erişiminizle ilgili sorunlar.

Peginsatide alerjiniz varsa veya tedavi edilmemiş veya kontrolsüz yüksek tansiyonunuz varsa Omontys’i kullanmamalısınız.

Omontys’i güvenle kullanabildiğinizden emin olmak için, bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin

Kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Inme öyküsü, kalp krizi veya kan pıhtısı

Orak hücre anemi veya hemofili gibi bir kan hücresi veya pıhtılaşma bozukluğu

kanser; veya

Epilepsi veya başka bir nöbet bozukluğu.

Devlet gebelik kategorisi C. Omontys’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken hamile kalmayı veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Peginsatid’in anne sütüne geçip geçmediği veya bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Bir bebek emzirirken Omontys’i doktorunuza söylemeden kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Omontys’i doktorunuzun yaptığı gibi kullanın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

Omontys, cilt altında veya IV yoluyla bir damara enjekte edilir. Evde IV nasıl kullanılacağını gösterebilirsin. Enjeksiyonu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız ve ilaçları enjekte etmek için kullanılan iğneler, IV tüpler ve diğer öğeleri uygun bir şekilde attıysanız, bu ilacı kendi başınıza enjekte etmeyin.

Omontys genellikle ayda bir kez verilir. Doktorunuzun doz talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir.

Bu ilacın her önceden doldurulmuş şırınga veya tek kullanımlık şişesi (şişe) sadece bir kullanım içindir. Dozu enjekte ettikten sonra içinde kalan bazı ilaçlar olsa bile, bir kullanımdan sonra atın.

Omontys renkleri değişmişse veya içinde parçacıklar varsa Omontys’i kullanmayın. Yeni bir reçete için doktorunuzu arayın.

Tek kullanımlık bir iğne sadece bir kez kullanın. Kullanılmış iğneleri delinmez bir kapta atın (eczacınıza nereden alabileceğinizi ve nasıl bertaraf edeceğinizi sorun). Bu kapları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Bu ilacın durumunuza yardım ettiğinden emin olmak için, demir ve kan hücrelerinin sık kan testleriyle kontrol edilmesi gerekecektir. Kan basıncınızın da sıklıkla kontrol edilmesi gerekecektir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Omonts nasıl verildi?

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza Omontys’i önceden kullandığınızdan emin olun.

Omontys, diyet ve kan basıncı tedavisi alan komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyet ve ilaçlama rutinlerini çok yakından takip edin.

Omontys dozları ağırlık baz alınarak yapılır. Ağırlığınızda herhangi bir değişiklik olması durumunda doktorunuza bildirin.

Omontys’i orijinal ambalajında ​​bir buzdolabında saklayın, dondurmayınız. Işıktan koruyun. Gerekirse, ilaç 30 güne kadar oda sıcaklığında saklanabilir. Şişeye bir iğne yerleştirdikten sonra, çok kullanımlı tüpü (birden fazla dozu olan şişeyi) 28 günden uzun süre kullanmayın. 28 gün sonra yine de tıp kalmasına rağmen, tüpü atın.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Daha sonra ayda bir kez uyguladığınız doz çizelgesini tekrar başlatın ve bir sonraki dozunuzu 30 gün sonra kullanın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Yiyecek, içecek ya da etkinlikle ilgili kısıtlamalar hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Omontys’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Zayıf, kafa kafalı veya nefes darlığı hissediyorsanız veya cildiniz soluk görünüyorsa doktorunuzla iletişim kurun. Bunlar, vücudunuzun bu ilaca yanıt vermeyi bıraktığı işaretler olabilir.

Omontys, kalp krizi veya felç gibi hayatı tehdit eden kalp veya dolaşım sorunlarınız riskini artırabilir. Bu risk, Omontys’i ne kadar uzun süre kullanırsanız artıracaktır.

Kalp veya dolaşım sorunlarınız varsa acil tıbbi yardım isteyiniz, örn.

Göğüs ağrısı veya ağır his, kola veya omuza yayılmış ağrı, mide bulantısı, terleme, genel rahatsızlık

Bir doz özledimse ne olacak?

Ani uyuşma veya zayıflık, özellikle vücudun bir tarafında

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ani şiddetli baş ağrısı, konfüzyon, görme sorunları, konuşma veya denge

Göğüs ağrısı, ani öksürük, hırıltılı solunum, hızlı nefes alma, öksürme

Ne kaçmalıyım?

Bir veya her iki bacakta ağrı, şişme, sıcaklık veya kızarıklık

Kollarında veya bacaklarında hissizlik, karınkanlık, soğuk his veya soluk görünüş

Hafif egzersizde bile nefes darlığı hissediyorum

Omontys yan etkileri

Şişme, hızlı kilo alma

Hafif başlı, baygın hissetmek; veya

Eğer hemodiyalizin damar girişimi durursa.

Aşağıdakiler gibi başka ciddi yan etkileriniz varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Kolay morarma, olağandışı kanamalar (burun, ağız, vajina veya rektum), mor veya kırmızı noktalar cildinizin altında

Baygın, baygın hissetmek

Soluk cilt, nefes darlığı, hızlı nabız, konsantre olmakta zorluk

Yüksek potasyum (yavaş kalp hızı, zayıf nabız, kas güçsüzlüğü, kasvetli his)

ateş

Nöbet (konvülsiyonlar); veya

Tehlikeli derecede yüksek tansiyon (şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, kulaklarınızda uğuldayan, kaygı, karışıklık, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, nöbet).

Daha az ciddi Omontys yan etkileri şunları içerebilir:

Mide bulantısı, kusma, diyare

öksürük

baş ağrısı

Sırt ağrısı, kas spazmı, kollarında veya bacaklarında ağrı

eklem ağrısı; veya

Tıkanmış burun, hapşırma, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtileri.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Omontys’le etkileşime girebilecek başka ilaçlar olabilir. Omontys’i kullanmaya başladıktan sonra diğer ilaç dozlarınızın değiştirilmesi gerekebilir.

Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

Omontys’i etkileyen başka ilaçlar hangileridir?

1.01.2012-06-12, 02:02:59

Availability Durdurulan Durdurulan

Omontys (peginesatid)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Kronik Böbrek Yetmezliği ile ilişkili Anemi Demir Sülfat, Prokrit, Epogen, Aranesp, Epoetin Alfa, Feosol Orijinal, Feraheme, Darbepoetin alfa, İnfed, Ferrlecit, Mircera, demir dekstran, Fergon, nandrolone, FeroSul, Yavaş Fe, Hemocyte, ferumoksitol, Nulecit