Orencia (iv / enjeksiyon), dozaj, yan etkiler

Orencia nedir?

Orencia, romatoid artrit semptomlarını tedavi etmek ve bu hastalıklardan kaynaklanan eklem hasarını önlemek için kullanılır. Aynı zamanda en az 6 yaşında olan çocuklarda artrit tedavisinde kullanılır.

Orencia herhangi bir otoimmün bozukluk için bir tedavi değildir ve yalnızca durumunuzun belirtilerini tedavi edecektir.

Orencia’yı kullanmaya başlamadan önce tüberküloz geçirirseniz, evinizde herhangi birisi tüberkülozu varsa ya da kısa bir süre önce tüberkülozun yaygın olduğu bir bölgeye gittiğinizde doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almadan önce

Zayıf bir bağışıklık sistemi, herhangi bir enfeksiyon türü (cilt enfeksiyonu veya açık yaralar dahil), KOAH, diyabet, hepatit öyküsü varsa veya herhangi bir aşı almayı planladıysanız doktorunuza da bildirin.

Orencia ile tedaviye başlamadan önce, bu ilacın kullanıldığı çocuklar tüm çocukluk aşıları için güncel olmalıdır. Orencia ile tedavi sırasında ciddi enfeksiyonlar görülebilir. Ateş, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, gece terlemesi, yorgun hisler, kilo kaybı veya cildinizin ağrılı sıcaklık veya kızarıklık gibi enfeksiyon bulguları varsa doktorunuzla hemen temasa geçin.

Orencia’nın kullanılması, lenfoma (lenf nodu kanseri) gibi belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilmektedir. Bu risk yaşlı erişkinlerde daha büyük olabilir. Özel riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Abatacept’e alerjiniz varsa veya anakinra (Kineret), etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira), certolizumab (Cimzia), golimumab (Simponi), infliksimab (Remikat), natalizumab kullanıyorsanız Orencia’yı kullanmamalısınız Tysabri), rituksimab (Rituxan) veya tocilizumab (Actemra).

Orencia’yı nasıl kullanmalıyım?

Orencia’yı kullanmaya başlamadan önce tüberküloz geçirirseniz, evinizde herhangi birisi tüberkülozu varsa ya da kısa bir süre önce tüberkülozun yaygın olduğu bir bölgeye gittiğinizde doktorunuza bildirin.

Orencia’nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Zayıf bir bağışıklık sistemi

Cilt enfeksiyonu ya da açık yaralar da dahil olmak üzere her türlü enfeksiyon

Giten ve geri dönen enfeksiyonlar

KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)

diyabet

Hepatitiniz varsa; veya

Herhangi bir aşı almayı planlıyorsanız.

Orencia’nın kullanılması, lenfoma (lenf nodu kanseri) gibi belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilmektedir. Bu risk yaşlı erişkinlerde daha büyük olabilir. Özel riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Orencia’nın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Hamileyseniz, isminiz hamilelik kayıt listesinde belirtilebilir. Bu, gebeliğin sonucunu izlemek ve Orencia’nın bebek üzerindeki herhangi bir etkisini değerlendirmek içindir.

Abatasept’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Orencia’yı kullanan çocuklar tedaviye başlamadan önce tüm çocukluk aşıları konusunda güncel olmalıdır.

Orencia ile tedaviye başlamadan önce doktorunuz tüberküloz veya diğer enfeksiyonların bulunmadığından emin olmak için testler yapabilir.

Orencia derinin altına enjekte edilir ya da IV vasıtasıyla bir damara enjekte edilir. Enjeksiyonları evde nasıl kullanacağınızı gösterebilirsiniz. İlacın nasıl verileceğini tam olarak bilmiyorsanız ve kullanılmış iğneler, enjektörler, IV tüpler ve ilacı enjekte etmek için kullanılan diğer öğeleri uygun bir şekilde attıysanız, bu ilacı kendi başınıza enjekte etmeyin.

Damar içine enfekte edildiğinde Orencia yavaş yavaş verilmelidir ve IV infüzyonunun tamamlanması en az 30 dakika alabilir.

Bu ilaç genellikle 1 ila 4 haftada bir verilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Orencia’yı kullanmadan önce bir sıvı (seyreltici) ile karıştırmanız gerekebilir. Enjeksiyonları evde kullanıyorsanız, ilacın nasıl düzgün şekilde karıştırılacağını ve depolandığını anladığınızdan emin olun.

Orencia doz bilgileri

Orencia şişesini sallamayın ya da ilacı mahvedebilirsiniz. Dozunuzu yalnızca bir enjeksiyon vermeye hazır olduğunuzda hazırlayın. İlaç renk değiştirdiğinde veya içinde parçacıklar varsa kullanmayın. Yeni ilaç için eczacınızı arayın.

Bu ilacın tek kullanımlık flakon (şişe) veya önceden doldurulmuş şırınga sadece bir kullanım içindir. Dozu enjekte ettikten sonra içinde kalan bazı ilaçlar olsa bile, bir kullanımdan sonra atın.

Tek kullanımlık bir iğne ve şırınga kullanın. Kullanılmış iğneleri ve şırıngaları atma ile ilgili tüm eyalet yasalarını veya yerel yasaları izleyin. Delinmeye dirençli bir “keskin atma” kabı kullanın (eczacınıza nereden bulacağınızı ve nasıl atacağınızı sorun). Bu kapları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza Orencia’yı kullandığınızdan önce haberiniz olsun.

Hepatit B’niz varsa, Orencia bu durumun geri gelmesine ya da kötüleşmesine neden olabilir. Tedavi sırasında karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek için ve bu ilacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra sık kan testlerine ihtiyaç duyacaksınız.

Bu ilaç, belirli kan şekeri testleri ile yanlış sonuçlara neden olabilir ve yüksek kan şekeri ölçümleri gösterir. Diyabetiniz varsa, Orencia’yı kullanırken kan şekeri kontrol etmenin en iyi yolu hakkında doktorunuzla konuşun.

Otoimmün bozukluklar genellikle farklı ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir. Tüm ilaçları doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlaç kılavuzunu veya her ilacın sağladığı hasta talimatlarını okuyun. Dozlarınızı veya ilaç programınızı doktorunuzun önerisi olmadan değiştirmeyin.

Orencia’yı buzdolabında saklayın. Donma. Işığı korumak için ilacı orijinal kutusunda saklayın. İlaç etiketi üzerindeki son kullanma tarihi geçerse Orencia’yı kullanmayın.

İlacın taşınması gerekiyorsa, şırıngaları buz torbaları içeren bir soğutucuya yerleştirin.

Bir seyreltici ile karıştırılmış olan Orencia, bir buzdolabında veya oda sıcaklığında saklanabilir ve 24 saat içinde kullanılabilir.

Romatoid Artrit için Orensal’in Normal Erişkin Dozu

IV uygulaması; 60 kg’dan az ise, 500 mg verin; Eğer 60 ila 100 kg ise, 750 mg verin; 100 kg’dan fazla ise, 1000 mg verin; Bir kez 30 dakikalık intravenöz infüzyon olarak uygulayın. Doz, başlangıç ​​dozundan 2 ve 4 hafta sonra, daha sonra her 4 haftada bir tekrarlanır. Tek başına veya TNF antagonistleri dışındaki hastalık önleyici antiromatizmal ilaçlarla uygulanabilir .; Subkütan uygulama; Yükleme dozu olarak (yukarıdaki vücut ağırlığı kategorilerine göre) tek bir IV infüzyonundan sonra günde 125 mg subkutanöz enjeksiyon uygulanmalı ve bunu takiben haftada bir kez 125 mg subkütanoz verilmelidir; İnfüzyon alamayan hastalar, intravenöz yükleme dozu olmadan, subkutan yolla haftalık enjeksiyon başlatabilirler; İV tedavisinden deri altı uygulamaya geçiş yapan hastalar, sonraki planlanan intravenöz doz yerine birinci subkütan doz uygulamalıdır.

Juvenil İdiopatik Artrit için Orencia’nın Olağan Pediatrik Dozu

Bir doz özledimse ne olacak?

Orta derecede aktiften şiddetli aktif poliartiküler juvenil idiopatik artrite sahip hastalarda belirti ve semptomların azaltılması; 6 ila 17 yıl; 75 kg’dan az ise, 10 mg / kg IV verin; 75 kg ila 100 kg, 750 mg IV vermek; 100 kg’dan fazla ise, 1000 mg IV verin; İntravenöz uygulama başına maksimum doz 1000 mg’ı geçmemelidir; Bir kez 30 dakikalık intravenöz infüzyon olarak uygulayın. Doz, başlangıç ​​dozundan 2 ve 4 hafta sonra, daha sonra her 4 haftada bir tekrarlanır. Metotreksat ile birlikte veya tek başlanna uygulanabilir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Orencia dozunuzu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Orencia’yı kullanırken kaçınmalı mıyım?

Orencia’yı kullanırken ve tedaviniz bittikten sonra en az 3 ay boyunca “canlı” bir aşıyı almayın. Aşı, bu süre içinde de işe yaramayabilir ve sizi hastalıktan tamamen koruyamaz. Canlı aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci, rotavirüs, tifo, sarı humma, varisella (suçiçeği), zoster (zona) ve nazal grip (grip aşısı) bulunmaktadır.

Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Enfeksiyon bulguları gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Orencia yan etkileri

Enjeksiyon sırasında bazı yan etkiler olabilir. Enjeksiyonu aldıktan sonra baş dönmesi, hafif başlı, kaşıntılı veya şiddetli bir baş ağrısı ya da nefes darlığı hissediyorsanız hemen bakıcıya söyleyin.

Orencia’ya karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Orencia ile tedavi sırasında ciddi ve bazen ölümcül enfeksiyonlar görülebilir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve enfeksiyon belirtileri varsa, hemen doktorunuzu arayın.

Ateş, titreme, gece terlemesi, grip belirtileri, kilo verme

Çok yorgun hissediyorum

Kuru öksürük, boğaz ağrısı; veya

Sıcaklığı, ağrı veya kızarıklık.

Diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın.

Nefes darlığı

Göğüs ağrısı boğucu, hırıltılı solunum, sarı veya yeşil mukus ile öksürük

İdrar yaparken ağrı ya da yanma; veya

Kaşıntı, şişme, sıcaklık, kızarıklık veya sızma gibi cilt enfeksiyon belirtileri.

Sık karşılaşılan Orencia yan etkileri şunları içerebilir:

ateş

Mide bulantısı, ishal, karın ağrısı

baş ağrısı; veya

Tıkanmış burun, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük gibi soğuk algınlığı belirtileri.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere abatasept ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

6.02.2015-01-24, 7:32:19 AM.

Orencia’yı etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Orencia (abatacept)

Onay Geçmişi Hükümetin onayladığı 10 yıl 2005

Romatoid Artrit Humira, Plaquenil, hidroksiklorokin, sülfasalazin, Enbrel, Remikat, Rituxan, leflunomid, rituksimab, Vimovo, Duexis, Cimzia

Juvenil İdiopatik Artrit Humira, Metotreksat, Enbrel, Remikat, infliksimab, adalimumab, Actemra, etanercept, abatacept, tocilizumab, Rasuvo, Otrexup