Yumurtalık kistleri hastalığı

Yumurtalık kistleri, bir yumurtalıkın içinde veya yüzeyinde sıvı dolu bir sak veya cebidir. Kadınların rahiminin her iki yanında bulunan iki badem var. Bunların her biri bademin büyüklüğü ve şekli hakkında. Yumurtalar (yumurta) yumurtalıklarda gelişir ve olgunlaşır ve doğum yıllarında aylık döngüler halinde serbest bırakılır.

Birçok kadın hayatlarının bir döneminde yumurtalık kistlerine sahiptir. Çoğu yumurtalık kisti rahatsızlık vermez veya çok az rahatsız eder ve zararsızdır. Yumurtalık kistlerinin çoğunluğu tedavi olmadan birkaç ay içinde ortadan kalkar.

Belirtiler

Bununla birlikte, yumurtalık kistleri – özellikle de rüptüre olmuş olanlar – bazen ciddi semptomlar üretir. Sağlığınızı korumanın en iyi yolu, daha önemli bir sorunun işaret edebileceği semptomları bilmek ve düzenli pelvik muayene planlamaktır.

Pelvik ağrı – sırt ağrısı ve uyluklarınıza yansıyabilen mat bir ağrı; Pelvik ağrı, dönemin başlamasından kısa bir süre önce veya bitmeden hemen önce; Cinsel ilişki sırasında pelvik ağrı (disparoni); Bağırsak hareketleri sırasında ağrı ya da bağırsakta baskı; Hamilelik sırasında yaşanan mide bulantısı, kusma veya göğüs hassasiyeti; Karnınızdaki dolgunluk veya ağırlama; Mesaneniz üzerindeki basınç, daha sık idrara çıkmanıza ya da mesanenizi tamamen boşaltmakta zorlanmanıza neden oluyor

Çoğu kist herhangi bir belirti oluşturmaz ve kendiliğinden kaybolur. Büyük bir yumurtalık kisti abdominal rahatsızlığa neden olabilir. Mesanenizde büyük bir kist basıldığında, mesane kapasitesi azaldığından daha sık idrara çıkma ihtiyacını hissedebilirsiniz.

Yumurtalık kistlerinin bulgu ve semptomları varsa, şunları içerebilir:

Varsa derhal tıbbi yardım isteyin

Ani, şiddetli abdominal veya pelvik ağrı; Ateş veya kusma eşlik eden ağrı

Bu belirtiler ve semptomlar – ya da soğuk, nemli cilt gibi şok; Hızlı nefes alma; Ve başın çarpıklığı veya zayıf yönü – bir acil duruma işaret etmektir ve hemen bir doktora görünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Folikül kisti. Adet döngüsünün orta noktasında bir yumurta follikülünden patlar ve sperm ve gübreleme arayışında fallop tüpüne gider. Bir foliküler kist baş gösterir; bir şey ters giderse ve follikül yumurtasını kırmaz veya bırakmaz. Bunun yerine büyür ve bir kist haline dönüşür .; Corpus luteum cyst. Bir follikül yumurtasını bıraktığında, rüptüre follikül gelir için büyük miktarda östrojen ve progesteron üretmeye başlar. Bu follikül artık korpus luteum olarak bilinir. Ancak bazen yumurtanın kaçış açıklığı kapanır ve sıvı, folikül içerisinde birikir ve korpus luteumunun kist haline gelmesine neden olur. Yumurtlamaya neden olan doğurganlık ilacı olan klomifen (Clomid, Serophene) yumurtlamadan sonra gelişen bir korpus luteum kisti riskini artırır. Bu kistler sonuçta ortaya çıkan gebeliği önlemez veya tehdit etmez.

Sebepler

Çoğu yumurtalık kistleri adet döngüsünün normal işlevinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlara fonksiyonel kistler denir. Diğer kist türleri daha az yaygındır.

Yumurtalıklarınız normalde her ay folikül adı verilen kist benzeri yapılar geliştirir. Follikül, östrojen ve progesteron hormonu üretir ve yumurtladığınızda bir yumurta bırakır. Bazen normal bir follikül büyümeye devam eder. Bu olduğunda, fonksiyonel bir kist olarak bilinir. İki tip fonksiyonel kist vardır

Corpus luteum cyst. Bir follikül yumurtasını bıraktığında, rüptüre follikül gelir için büyük miktarda östrojen ve progesteron üretmeye başlar. Bu follikül artık korpus luteum olarak bilinir. Ancak bazen yumurtanın kaçış açıklığı kapanır ve sıvı follikül içinde birikir ve korpus luteumun kist haline gelmesine neden olur.

Yumurtlamaya neden olan doğurganlık ilacı olan klomifen (Clomid, Serophene) yumurtlamadan sonra gelişen bir korpus luteum kisti riskini artırır. Bu kistler sonuçta ortaya çıkan gebeliği önlemez veya tehdit etmez.

Fonksiyonel kistler genellikle zararsızdır, nadiren ağrıya neden olurlar ve çoğunlukla iki veya üç menstrüel döngü içinde kendiliğinden kaybolurlar.

Komplikasyonlar

Bazı kist türleri, adet döngüsünün normal işlevi ile ilgili değildir. Bu kistler arasında

Dermoid kistler. Bu kistler, insan yumurtaları üreten hücrelerden oluştuğu için saç, deri veya diş gibi dokuları içerebilir. Nadiren kanserlidirler .; Kistadenomlar. Bu kistler yumurtalık dokusundan gelişir ve sulu bir sıvı veya mukus bir madde ile doldurulabilir .; Endometriomlar. Bu kistler rahim endometriyal hücrelerinin uterusunuzun dışına çıktığı bir durum olan endometrioz sonucu gelişir. Bu dokudan bazıları yumurtalıkınıza yapışabilir ve büyüme oluşturabilir.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Dermoid kistler ve kistadenomalar büyüyebilir, bu da yumurtalıkların pelvisteki normal konumundan çıkmasına neden olur. Bu, yumurtalık burulması olarak adlandırılan, yumurtalıkta ağrılı büküm yapma şansınızı artırır.

Yumurtalık burulması. Büyük kistler yumurtalıkların pelvisteki normal konumundan çıkmasına neden olabilir. Bu, ovaryumun ağrılı bükülme olasılığını artırır, buna yumurtalık burulma denir .; Rüptür. Patlayan bir kist şiddetli ağrıya ve iç kanamaya neden olabilir.

Folliküler kist, yumurtalık folikülü yumurtasını kırmadığı veya bırakmadığında ortaya çıkar. Bunun yerine, bir kist haline gelene kadar büyür.

Yaşadığınız belirtileri yazın. İlişkili olduğunu düşünmese bile, tüm belirtilerinizi ekleyin .; Alınan herhangi bir ilaç ve vitamin takviyelerinin bir listesini yapın. Dozları yazın ve ne sıklıkla aldıysanız .; Mümkünse, size eşlik eden bir aile üyesi veya yakın arkadaşın olsun. Ziyaretiniz sırasında bir sürü bilgi verilebilir ve her şeyi hatırlamak zor olabilir .; Bir defteri veya not defterini yanınıza alın. Ziyaretiniz sırasında önemli bilgileri yazmak için kullanın .; Doktorunuza sormak için soruların bir listesini hazırlayın. Önce en önemli soruları listeleyin.

Testler ve teşhis

Folliküler kist, yumurtalık folikülü yumurtasını kırmadığı veya bırakmadığında ortaya çıkar. Bunun yerine, bir kist haline gelene kadar büyür.

Bir yumurta bırakıldıktan sonra yumurtalık follikülünde anormal değişiklikler yumurta kaçış açılmasına neden olabilir. Follikanın içinde sıvı birikir ve bir korpus luteum kisti gelişir.

Belirtilerime muhtemelen neden olan şey nedir? Ne tür testlere ihtiyacım olabilir ki ?; Yumurtalık kistleri genellikle kendiliğinden kaybolur mu yoksa tedaviye mi ihtiyacım olacak? Benimle eve götürebilecek basılı bir materyal veya broşür var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Bazı kadınlar semptomlar üretemeyebilecek daha az yaygın kist tipleri geliştirir, ancak bir doktor pelvik bir muayene sırasında bulabilir. Menopozdan sonra gelişen kistik ovaryum kitleleri kanserli olabilir (habis). Bu nedenle düzenli pelvik muayene yaptırmanız önemlidir.

Bu belirtileri kaç sıklıkla yaşıyorsunuz ?; Ne zamandır belirtilerle karşılaşıyorsunuz ?; Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtileriniz menstrüel döngüsü ile ilişkili gibi görünüyor mu ?; Belirtilerinizi iyileştiren herhangi bir şey var mı ?; Semptomlarınızı kötüleştirecek bir şey var mı?

Yumurtalık kistleri ile seyrek görülen komplikasyonlar arasında

İlk randevunuz büyük olasılıkla birincil bakım sağlayıcınız veya kadınları etkileyen koşullarda uzmanlaşmış bir doktorunuz (jinekolog) olacaktır.

Boyut. Nekadar büyük?; Kompozisyon. Sıvı dolu, katı veya karışık mı? Sıvı dolu kistlerin kanser olması muhtemel değildir. Katı veya karışık olan – sıvı ve katı madde ile doldurulmuş olanlar – kanserin mevcut olup olmadığını belirlemek için daha ileri değerlendirmeleri gerektirebilir.

Tedaviler ve İlaçlar

Randevular kısa olabilir ve tartışmak istediğiniz her şeyi hatırlamak zor olabilir, randevunuzdan önce hazırlanmak iyi bir fikirdir.

Hamilelik testi. Pozitif bir gebelik testi, kistinizin, yumurta bırakan rüptüre folikül sıvılaştığında ve sıvıyla dolduğunda gelişebileceği bir korpus luteum kisti olduğunu düşündürebilir; Pelvik ultrason. Bu prosedürde, değnek gibi bir cihaz (dönüştürücü), bir video ekranında uterusunuzun ve yumurtalıklarınızın bir görüntüsü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını (ultrason) gönderir ve alır. Doktorunuz bir kistin varlığını teyit etmek için görüntüyü analiz eder, yerini belirlemeye yardımcı olur ve katı, sıvı veya karışık dolu olup olmadığını belirler; Laparoskopi. Bir laparoskop kullanarak – karın içine küçük bir kesi ile sokulan ince, aydınlatılmış bir alet – doktorunuz yumurtalıklarınızı görebilir ve yumurtalık kistini çıkarabilir. Bu, anestezi uygulanmasını gerektiren bir cerrahi işlemdir .; CA 125 kan testi. Kanser antijen 125 (CA 125) olarak adlandırılan bir proteinin kan seviyeleri genellikle yumurtalık kanseri olan kadınlarda yükselir. Kısmen sağlam bir yumurtalık kisti geliştirirseniz ve yumurtalık kanseri riski yüksekse, doktorunuz kandaki CA 125 seviyesini test edebilir ve kistinizin kanserli olup olmayacağını belirleyebilir. CA 125 düzeylerinin yükselmesi endometriozis, uterin fibroidler ve pelvik inflamatuar hastalık gibi kanserli olmayan koşullarda da ortaya çıkabilir.

Sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Doktorunuzun size anlattığı her şeyi tamamen anladığınızdan emin olun. Doktorunuzdan bilgi tekrar etmesini veya açıklama amacıyla takip soruları sormaktan çekinmeyin.

Önleme

Doktorunuzun isteyebileceği bazı olası sorular şunlardır:

Pelvik muayene sırasında yumurtalıkta bir kist bulunabilir. Bir kistten şüphelenilirse, doktorlar genellikle türünü belirlemek için daha fazla test yapmalarını ve tedavi gerekip gerekmediğini bildirirler.

Dikkatle bekliyorum. Birçok durumda, birkaç ay içinde kistin kendiliğinden yok olup olmadığını görmek için bekleyebilir ve tekrar inceleyebilirsiniz. Bu genellikle bir seçenektir – yaşınız ne olursa olsun – hiçbir belirtiniz yoksa ve ultrason ile küçük, sıvı dolu bir kistiniz olduğunu gösterir. Doktorunuz muhtemelen, kistinizin değişip değişmediğini görmek için periyodik aralıklarla pelvik ultrason izlemenizi önerir .; Doğum kontrol hapları. Doktorunuz, gelecekteki adet döngülerinde yeni kist gelişme olasılığını azaltmak için doğum kontrolü hapları önerebilir. Oral kontraseptifler, yumurtalık kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltmanın ek yararını sunar – doğum kontrol haplarını almanız ne kadar uzun süre risk alır; Cerrahi. Doktorunuz bir kistin büyük olması, işlevsel bir kist gibi görünmemesi, büyümesi veya iki ya da üç menstruasyon döngüsü boyunca devam etmesi durumunda bir kistin çıkarılmasını önerebilir. Ağrıya neden olan kistler veya başka semptomlar ortadan kaldırılabilir .; Bazı kistler, yumurtalık sistektomisi olarak bilinen bir prosedürde yumurtalıkları çıkarmadan çıkarılabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz etkilenen yumurtalıkların alınmasını ve diğeri ooforektomi olarak bilinen bir prosedürde bırakılmasını önerebilir .; Bununla birlikte, kistik bir kitle kanserli ise, doktorunuz muhtemelen toplam histerektomiye, hem yumurtalıkların hem de fallop tüplerinin yanı sıra rahmin de alınmasını önerir. Doktorunuz, menopozdan sonra yumurtalıklarda kistik bir kitle geliştiğinde ameliyat önermek olasıdır.

Yumurtalık kistleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Tipik olarak, doktorlar bir teşhis koymak ve yönetim kararlarına yardımcı olmak için çeşitli soruları yanıtlarlar

Kist tipini tanımlamak için doktorunuz aşağıdaki testleri veya prosedürleri uygulayabilir

Tedavi, yaşınıza, kistinizin türüne ve boyutuna ve belirtilerinize bağlıdır. Doktorunuz öneride bulunabilir

Cerrahi. Doktorunuz bir kistin büyük olması, işlevsel bir kist gibi görünmemesi, büyümesi veya iki ya da üç menstruasyon döngüsü boyunca devam etmesi durumunda bir kistin çıkarılmasını önerebilir. Ağrıya veya diğer belirtilere neden olan kistler ortadan kaldırılabilir.

Yumurtalık kistleri hakkında daha fazlası

Bazı kistler, yumurtalık sistektomisi olarak bilinen bir prosedürde yumurtalıkları çıkarmadan çıkarılabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz etkilenen yumurtalıkları çıkarmayı ve diğerini ooforektomi olarak bilinen bir prosedürde bırakmayı önerebilir.

Bununla birlikte, kistik bir kitle kanserli ise, doktorunuz muhtemelen toplam histerektomiye, hem yumurtalıkların hem de fallop tüplerinin yanı sıra rahmin de alınmasını önerir. Doktorunuz, menopozdan sonra yumurtalıklarda kistik bir kitle geliştiğinde ameliyat önermek olasıdır.

Yumurtalık kistlerinin büyümesini önlemenin kesin bir yolu olmasa da, düzenli pelvik muayene, yumurtalıklardaki değişikliklerin mümkün olduğunca erken teşhis edilmesini sağlamanın bir yoludur. Buna ek olarak, menstruasyonda eşlik etmeyen ve sizin için normal olmayan veya birkaç döngüden fazla devam eden belirtiler de dahil olmak üzere aylık döngünüzdeki değişikliklere dikkat edin. Sizi ilgilendiren herhangi bir değişiklik hakkında doktorunuzla konuşun.

1

)